Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kraków walczy z odorami

Kraków walczy z odorami
mat
29.03.2019, o godz. 14:16
czas czytania: około 3 minut
0

Od kilku lat Wodociągi Miasta Krakowa skutecznie realizują program ograniczania uciążliwości zapachowej swoich obiektów. Na kolejne zadania związane z likwidacją odorów, które będą realizowane w 2019 r., przedsiębiorstwo przeznaczyło ponad 3 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Działania wodociągów mają charakter długofalowy, a ich celem jest identyfikacja źródeł odorów, ocena skali zjawiska i wykonanie systemów dezodoryzacyjnych. W ramach realizowanych projektów, na początku bieżącej dekady na terenie Zakładu Oczyszczania Ścieków Płaszów zamontowano systemy filtracji powietrza. Filtry świecowe ze stali kwasoodpornej wraz z wentylatorami ssąco-tłoczącymi oczyszczają z odorów powietrze pochodzące z hali zlewnej i zbiornika retencyjnego.

Kolejny krok, to montaż układu zraszaczy, zamgławiających preparatem neutralizującym substancje odoroczynne, występujące w obszarze kanału doprowadzającego ścieki i wokół punktu zlewnego.

O tym jak inne przedsiębiorstwa wod-kan radzą sobie z przeciwdziałaniem uciążliwości zapachowej swoich obiektów będzie można dowiedzieć się na konferencji „Skuteczne zarządzanie odorami w gospodarce komunalnej” która rozpoczyna się już w przyszły wtorek. Metody oceny i pomiarów odorów, a także dostępne na rynku rozwiązania techniczne, które pomagają ograniczyć bądź całkowicie usunąć problem uciążliwości zapachowej w najbliższym otoczeniu zakładu – to zagadnienia, które m.in. zostaną podjęte podczas spotkania.

Dezodoryzacja części mechanicznej oczyszczalni Płaszów

Bardzo ważnym elementem działań przeciwodorowych jest hermetyzacja. W oczyszczalni ścieków Płaszów w ubiegłych latach poddano jej m.in. zagęszczacze grawitacyjne, Stację Termicznej Utylizacji Osadów i stację zlewną ścieków dowożonych. Wyposażono je również w systemy oczyszczania powietrza złowonnego.

Na przełomie lat 2018/2019 zhermetyzowano również kanał dopływowy, stację krat rzadkich i pompownię główną. Materiał użyty do przykryć powstał na bazie żywicy poliestrowej i włókna szklanego. Warstwa laminatu od strony zewnętrznej zabezpieczona jest przed działaniem warunków atmosferycznych i promieni UV. Od strony wewnętrznej charakteryzuje się odpornością na korozyjne działanie skroplin. Do oczyszczania powietrza złowonnego użyte zostało urządzenie filtrosorpcyjne, które dzięki filtrom z wsadem z węgla aktywnego redukuje związki odorowe, uwalniane ze ścieków. Węgiel aktywny ma dobre właściwości sorpcyjne i katalityczno-utleniające. Zastosowane filtry pozwalają na oczyszczenie ponad 15 tys. m3 powietrza w ciągu jednej godziny. Powietrze zasysane spod przykrycia tłoczone jest do filtra za pomocą chemoodpornego wentylatora o mocy 22kW. Uruchomienie instalacji spowodowało znaczne, odczuwalne ograniczenie występowania odorów w rejonie kanału dopływowego.

Projekt obejmuje wiele obiektów

Kolejnym obiektem oczyszczalni ścieków Płaszów, który zgodnie z założeniami programu ograniczania uciążliwości zapachowych poddany zostanie dezodoryzacji, jest zbiornik osadów zmieszanych w części osadowej oczyszczalni. Zamontowane zostaną tam przykrycia oraz biofiltr. Obecnie trwają prace projektowe dla zadania, obejmującego montaż układu filtrów w rejonie punktu zlewnego. Ich celem jest dezodoryzacja powietrza z pochodzącego z kolektora bieżanowskiego.

Działania zmierzające do ograniczenia uciążliwości zapachowych zaplanowane przez Wodociągi Miasta Krakowa na 2019 rok, poza oczyszczalnią ścieków Płaszów, dotyczą również innych obiektów zlokalizowanych na terenie całego miasta. Między innymi opracowane zostały projekty dezodoryzacji pompowni „Wilga” i „Żaglowa”, zakupiono urządzenia pomiarowe do prowadzenia testów mających określić skuteczność okresowego dawkowania preparatów chemicznych do wiązania siarkowodoru. Testy rozpoczną się w najbliższych tygodniach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024