Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zbiera opinie mieszkańców w sprawie miejsc i zasad funkcjonowania wybiegów dla psów. Propozycje można zgłaszać jeszcze przez tydzień.

W ramach akcji zgłaszania miejsc, w których powinny zostać zorganizowane wybiegi dla psów, do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu wpłynęło już kilkadziesiąt propozycji. Przypomnijmy, że miejska jednostka chce zorganizować na terenie Krakowa tereny, gdzie właściciele czworonogów będą mogli wyprowadzać psy bez konfliktu z innymi grupami korzystającymi z terenów spacerowych, w szczególności z małymi dziećmi, osobami starszymi, uprawiającymi jogging i rowerzystami.

– Dzięki dużej liczbie zgłoszeń od mieszkańców wyłoniło się kilka obszarów, gdzie z powodzeniem mogłyby powstać wybiegi dla naszych krakowskich czworonogów – informuje Michał Pyclik z ZIKiT.

Gospodarka odpadami. Koronawirus to tylko jeden z naszych problemów

Największe zainteresowanie właścicieli psów skupiło się wokół Parku Lotników Polskich. Padły propozycje mało zadrzewionego terenu położonego od strony al. Pokoju. W tej dzielnicy wskazywano też byłe lotnisko w Czyżynach.

Bardzo aktywnie wypowiadali się także mieszkańcy Mistrzejowic proponując m.in. północną część parku na os. Złotego Wieku oraz teren na wschód od parku, w stronę urzędu skarbowego, okolice zajezdni autobusowej przy ul. Parnickiego, teren na zachód od zajezdni tramwajowej wzdłuż ul. Ks. Jancarza i Bohomolca.

W Nowej Hucie zgłoszono też potrzebę wybiegu za D.H. „Wanda”. – Nie zapominamy też o głosach mieszkańców Wzgórz Krzesławickich, w szczególności terenów podmokłych między kościołem a przychodnią – mówi Michał Pyclik.

Sporo głosów wpłynęło też od mieszkańców Bronowic. Zaproponowano deptak blisko Parku Młynówka Królewska. Miejsce to również zadowoliłoby wnioskodawców z al. Kijowskiej, ul. Grottgera i Racławickiej. Drugim obszarem w okolicy Bronowic byłby pas zieleni przylegający do alejek Młynówka Królewska między aleją Armii Krajowej a Wesele albo między Przybyszewskiego a Rydla.

Mieszkańcy z rejonu ulicy Opolskiej zgłaszali łąki pomiędzy ulicami Batalionu Skała AK, Opolską i Łokietka, a także park pomiędzy Azorami a Krowodrzą.

W VIII Dzielnicy mieszkańcy okolic Ruczaju byli zgodni, że dobrym miejscem dla wybiegu dla psów są nieużytki za terenem „Motoroli”. Alternatywą jest też nieużywany pas zieleni przyległy do ul. Grota-Roweckiego w okolicy ul. Łojasiewicza. Dzielnica Dębniki zauważa też, że istnieje możliwość zorganizowania wybiegu w okolicy Parku Dębnickiego i przyległego bulwaru.

Z kolei dla mieszkańców okolic pl. Bohaterów Getta, Zabłocia i Grzegórzek, wskazanym byłoby stworzenie wybiegu na terenie od Mostu Kotlarskiego aż do tamy na Dąbiu, a także rejon od mostu Lajkonika do zlikwidowanej żwirowni na wysokości Krakowskiej Szkoły Wyższej.

Kilka głosów wpłynęło też od mieszkańców Bieżanowa. – Zgodnie stwierdzają,że dobrym miejscem byłby nieużytek  przy ul. Ćwiklińskiej, między marketem Carrefour a osiedlowym ośrodkiem zdrowia – informuje przedstawiciel ZIKIT.

Jeden z mieszkańców zaproponował też wydzielenie terenu dla psów na Błoniach. Padły też propozycje wybiegów przy forcie św. Benedykta na końcu ul. Stawarza, w okolicach NCK i Łąk Nowohuckich, przy placach Serkowskiego i Sikorskiego, w parku za fortem Kleparz przy ul. Prądnickiej, wzdłuż Rudawy na Woli Justowskiej.

Akcja zbierania opinii mieszkańców na temat wybiegów dla czworonogów realizowana jest w ramach społecznej kampanii na rzecz edukacji mieszkańców w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących utrzymania zwierząt domowych, a w szczególności psów, zainaugurowanej w połowie czerwca 2009 roku. Inicjatorem kampanii jest komendant Straży Miejskiej, który wspólnie z Kancelarią Prezydenta oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta opracował szczegółowy plan działania wszystkich podmiotów miejskich uczestniczących w kampanii. Obok Straży Miejskiej, pozytywnie odpowiedzieli na propozycję wzięcia w niej udziału przedstawiciele: Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Zarządu Budynków Komunalnych oraz Rady i Zarządu Dzielnicy XI. Swoją pomoc w wizualną część projektu zaoferował również Główny Plastyk Miasta.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj