Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Ponad 133 mln zł dla MPO Kraków z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych

Ponad 133 mln zł dla MPO Kraków z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych
MŁ/PAP
29.07.2022, o godz. 11:30
czas czytania: około 3 minut
0

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Jak poinformował NFOŚiGW w czwartkowym komunikacie, zakres projektu obejmuje budowę nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego zakładu recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych wraz z zapleczem administracyjnym oraz socjalnym. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 164,1 mln zł, z czego pożyczka udzielona przez NFOŚiGW wyniesie blisko 103,5 mln zł, a dotacja – 30 mln zł.

Gdzie powstanie zakład recyklingu tworzyw sztucznych?

Projekt będzie realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj” na obszarze prawie 7 ha poprzemysłowych terenów dawnej Huty im. Sendzimira. Pierwsze wypłaty w ramach projektu planowane są od trzeciego kwartału 2022 r.

Do 2023 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają nadawać się do recyklingu

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba cytowany w komunikacie przypomniał, że ogólnoeuropejska strategia w dziedzinie tworzyw sztucznych zakłada, że do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE będą nadawać się do recyklingu.

„Wszyscy wiemy, że już dziś powinniśmy z jednej strony ograniczać produkcję plastiku, a z drugiej – starać się jak największą jego część przetwarzać. Taką możliwość nowoczesnego recyklingu plastiku dostaje właśnie krakowskie MPO, dzięki udzielonej przez NFOŚiGW dotacji i pożyczce w kwocie ponad 133 mln zł” – podkreślił wiceszef resortu środowiska.

Wyraził on nadzieję, że „będzie to dobry wzór, projekt referencyjny dla kolejnych samorządów, które zechcą sięgać po wsparcie NFOŚiGW na inwestycje służące gospodarce o obiegu zamkniętym”.

Spodziewane efekty

Jak ocenił wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk, realizacja projektu wpisującego się w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego (GOZ) zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Krakowa, środowisku naturalnemu, a jednocześnie pomoże utrzymywać konkurencyjność gospodarki komunalnej.

„Dla NFOŚiGW w takich projektach zawsze kluczowe są efekty – te ekologiczne – istotne dla ochrony środowiska, ale jednocześnie te ekonomiczne – pozwalające traktować odpady jako produkt domykający obieg materii w GOZ” – podkreślił przedstawiciel Funduszu.

Wyraził on uznanie dla zintegrowanej gospodarki odpadami komunalnymi prowadzonej w Krakowie, gdzie „w sposób komplementarny rozwijane są wszystkie procesy przetwarzania odpadów prowadzące do maksymalizacji recyklingu, jak też pełnego wykorzystania potencjału energetycznego odpadów resztkowych, przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego obciążania mieszkańców”.

Konsekwentnie, od lat wprowadzają kolejne elementu GOZ

Prezes MPO w Krakowie Henryk Kultys przypomniał, że stolica Małopolski od lat systematycznie wprowadza kolejne elementy Gospodarki Obiegu Zamkniętego, tworząc szczelny i skuteczny system zarządzania energią i surowcami, w tym odpadami. Od 2013 r. w mieście funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez spółkę gminną – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jest on ukierunkowany na przetwarzanie odpadów komunalnych we własnych i gminnych instalacjach.

„Jest to jedna z przyczyn, dla których Kraków ma jeden z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce” – ocenił prezes MPO.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024