Zamówiony przez MPK w Krakowie tramwaj „Krakowiak” został uznany za najlepszy i najładniejszy tramwaj w Polsce w konkursie Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Tramwaj wyprodukowany przez firmę PESA Bydgoszcz SA został wyróżniony w dwóch kategoriach. Otrzymał nagrodę główną w kategorii „Sfera publiczna” oraz nagrodę specjalną „Wzór Roku 2015” przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

Przypomnijmy, że „Krakowiak” to niskopodłogowy tramwaj zaprojektowany i zbudowany specjalnie dla Krakowa. Liczy ok. 43 m długości i jest najdłuższym tramwajem w Polsce. Może przewieźć około 300 osób. Pojazd wyposażono w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring i automaty biletowe. Dla pasażerów przygotowano wyjątkowe udogodnienia, do których należą specjalne miejsca do przewożenia rowerów i bagaży oraz stoliki z gniazdkami 220V i portami USB, które umożliwiają ładowanie telefonów i urządzeń mobilnych. MPK SA zamówiło 36 takich pojazdów.

Instalacje także odczuwają załamanie rynku recyklingu

Obecnie po Krakowie jeżdżą 4 takie tramwaje. Można je spotkać na linii 50. Wkrótce „Krakowiaki” zaczną też kursować do Nowej Huty na linii 4. Zgodnie z deklaracjami producenta wszystkie zamówione tramwaje mają zostać dostarczone do Krakowa do końca tego roku.

Warto zaznaczyć, że Instytut Wzornictwa Przemysłowego posiada ponad 60-letnie doświadczenie w upowszechnianiu i zarządzaniu wzornictwem oraz rozwojem nowego produktu. Prowadzi projekty badawcze w zakresie wzornictwa i ergonomii.

Jest jedyną w kraju instytucją o statusie jednostki naukowej oraz Centrum Badawczo – Rozwojowego, zajmującą się systemowo wzornictwem i prowadzącą działalność na rzecz poprawy – poprzez stosowanie wzornictwa – innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj