1 / 6

Choć pierwsze starania o otwarcie tzw. cmentarza dla zwierząt w Krakowie podjęto już w 2000 r., jak dotąd nie przyniosły one pożądanych skutków. Czy tym razem razem się uda i właściciele będą mieli gdzie pożegnać swoich pupili?

Mieszkańcy Krakowa, popierani przez władze miasta, już od kilkunastu lat zabiegają o otwarcie grzebowiska. Pod petycją za jego utworzeniem zebrano do tej pory ponad 5 tys. podpisów, a do 30 czerwca Urząd Miasta w Krakowie powinien zaproponować lokalizację.

Sprzeciw sąsiedztwa i poparcie władz

Każda dotychczasowa próba otworzenia grzebowiska dla zwierząt kończyła się fiaskiem, gdyż przed ostateczną finalizacją rozmów na drodze inwestycji stawał opór mieszkańców okolicy, w której grzebowisko miało być położone. – Szukamy takiego miejsca, które z jednej strony oddalone będzie od osiedli mieszkalnych, a z drugiej pozostanie na tyle blisko centrum, by mieszkańcy miasta mogli tam swobodnie dojechać – wyjaśnia  Monika Chylaszek, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Krakowa.

Istnieje spora szansa, że tym razem się uda. Według informacji Urzędu Miasta, swój teren pod grzebowisko zaproponował Uniwersytet Rolniczy i to z nim trwają w tej chwili rozmowy o możliwej lokalizacji. Jednak, jak zaznaczają urzędnicy, cały proces dopiero rusza i za wcześnie jeszcze na jakiekolwiek deklaracje.

Zwolennicy utworzenia grzebowiska mają silne wsparcie – Prezydent Krakowa uważa, ze takie miejsce jest w mieście bardzo potrzebne i osobiście popiera ideę powstania cmentarza dla zwierząt – informuje Monika Chylaszek.

Wysokie kary

Kwestia martwych zwierząt w polskich miastach staje się coraz większym problemem. Z przeprowadzonych w październiku zeszłego roku przez TNS Polska badań wynika, że 48% Polaków trzyma w swoich domach zwierzęta. Brakuje jednak miejsc, gdzie właściciele mogliby pochować swoich zmarłych pupili. Za pogrzebanie zwierzęcia w parku, lesie, a nawet przydomowym ogródku grożą wysokie kary. Nie każdy właściciel chce też odnosić martwego pupila do weterynarza, by ten przekazał je do dalszej utylizacji. Stąd też coraz częściej pojawiające się głosy popierające otwarcie na terenie miast grzebowisk. Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii na terenie kraju działa obecnie 11 grzebowisk, z czego 3 należą do samorządów. Czy Kraków do nich dołączy? Czas pokaże.

Więcej na temat grzebowisk dla zwierząt w naszym kraju można przeczytać w majowym numerze “Przeglądu Komunalnego”.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj