Reklama

envicon 2023 ad1a

Kramsk. Chcą dotacji na odwiert

Kramsk. Chcą dotacji na odwiert
PU
07.03.2022, o godz. 14:15
czas czytania: około 2 minut
0

Do ogrzewania może zostać wykorzystana ciepła woda geotermalna, której źródła znajdują się w gminie Kramsk. Samorząd zdecydował się ubiegać o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji odwiertu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Gmina Kramsk leży w Wielkopolsce, około 17 km od Konina, zajmuje powierzchnię 132 km2 i zamieszkuje ją około 11 tys. osób. Położona jest w warszawsko-berlińskiej pradolinie Warty, na północny wschód od Konina. Dzięki badaniom archeologicznym przeprowadzonym w Bilczewie na zlecenie Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie wiemy, że historia tych ziem sięga 4000 lat wstecz.

Naturalne bogactwo

Okazało się również, że gmina Kramsk leży na bogatych pokładach wód. Całkiem niedawno wójt konsultował to z Instytutem geologicznym, który potwierdził występowanie wód geotermalnych na terenie całej gminy, na głębokości ok 1700 i 2500 metrów. Na tych poziomach woda ma odpowiednio 75o C i 95o C. Choć wielu z nas ciepłe wody głębinowe kojarzą się od razu z kompleksami basenów, nie jest to jedyna możliwość ich wykorzystania, bowiem wody geotermalne mogą służyć nie tylko rozrywce.

Cele komunalne i mieszkaniowe

Samorząd gminy chce skorzystać z możliwości ubiegania się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji wykonania odwiertu złóż geotermalnych. Dotacja mogłaby pokryć 100% kosztów. Ciepłe wody głębinowe mogą służyć nie tylko rozrywce. Choć wielu kojarzą się od razu z kompleksem basenów, nie jest to jedyna możliwość ich wykorzystania. Okazuje się, że gmina Kramsk leży na bogatych pokładach wód. Nie tak dawno wójt Andrzej Nowak konsultował to z Instytutem Geologicznym, który potwierdził ich występowanie na terenie całej gminy na głębokości ok. 1700 i 2500 metrów. Na tych poziomach woda ma odpowiednio – 75 st. i 95 st. C. Dlatego też samorząd gminy Kramsk chce skorzystać teraz z możliwości ubiegania się o dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na sporządzenie dokumentacji wykonania odwiertu złóż geotermalnych. Może ono pokryć 100 proc. kosztów.

– Gdyby cały proces związany z wykorzystaniem wód geotermalnych był możliwy do wdrożenia, chcielibyśmy wykorzystać je przede wszystkim do celów komunalnych i mieszkaniowych. To obecnie jedno z najstabilniejszych źródeł ciepła. Mam już kontakt z gminami, gdzie taka woda wykorzystywana jest właśnie do celów komunalnych i zamierzam zapoznać się z tym systemem – mówi Andrzej Nowak, wójt gminy Kramsk.

To oczywiście tylko pierwszy krok, bo później trzeba będzie jeszcze wykonać odwiert. Na ten cel także gmina może postarać się o dofinansowanie.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Ania

Komentarz #171275 dodany 2022-06-04 14:29:17

Polecam dodatkowo zovbaczyć to wideo https://cyfrowa.tvp.pl/video/sluzby-i-akcje-ratownicze,zywiol,58343743

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023