Przeciętna dopłata do kredytów na nowe instalacje kolektorów słonecznych to 5,9 tys. zł. Dopłat udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od połowy roku, gdy zaczęto przyjmowanie wniosków o kredyt z dopłatą, złożono ich w bankach 2,5 tys.

Fundusz przeznaczył na dopłaty 300 mln zł, a do świąt banki wystąpiły do funduszu o 8,2 mln zł dotacji. NFOŚiGW może pokryć 45 proc. kosztów inwestycji, ale dopłata do metra kwadratowego powierzchni kolektora nie może przekroczyć 2,5 tys. zł. Kredyt z dopłatą mogą uzyskać właściciele budynków – osoby prywatne i wspólnoty mieszkaniowe oprócz tych, których domy korzystają z miejskiej sieci ciepłowniczej.

Kredyty z dopłatami NFOŚ udziela 6 banków – Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Gospodarczy Bank Wielkopolski, Mazowiecki Bank Regionalny, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy – oraz zrzeszone z nimi banki spółdzielcze.

Dotacja może być przeznaczona na koszt projektu i montażu oraz zakupu kolektorów słonecznych, a także koszty zasobnika wodnego, automatyki, ciepłomierza i aparatury pomiarowej (we wspólnotach mieszkaniowych).

źródło: PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj