W Okrzei w gminie Krzywda (woj. lubelskie) otwarto uroczyście nowoczesną oczyszczalnię ścieków. To już trzeci taki obiekt w gminie – wcześniej oczyszczalnie uruchomiono także w Krzywdzie i Hucie Dąbrowie.

Najnowsza przerabia w ciągu doby 260 metrów sześciennych nieczystości. Na razie ścieki odprowadza do niej tylko kilkudziesięciu odbiorców w centrum Okrzei. Są do niej podłączone m.in.: szkoła, dom nauczyciela, poczta, apteka i około 20 gospodarstw domowych. W przyszłości nowa oczyszczalnia ma obsługiwać ponad 200 posesji w Okrzei i Woli Okrzejskiej. Gmina już przygotowuje wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji, która również będzie podłączona do nowego obiektu. Pieniądze na ten cel samorząd chce pozyskać z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 Budowa oczyszczalni ścieków kosztowała ponad 3 miliony złotych, ale gmina wydała na ten cel niewiele ponad 750 tysięcy. Na resztę uzyskała dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: gminakrzywda.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj