Poznańska “Gazeta Wyborcza” dotarła do dokumentów zawierających informacje o tym, która firma od 2018 r. będzie odbierała odpady w stolicy Wielkopolski.

Przypomnijmy – w ogłoszonym przez GOAP przetargu na wywóz odpadów w Poznaniu w latach 2018-2021 udział zgłosiły do tej pory cztery firmy: Komunalnik, Remondis, ATF i FB Serwis.

Najtańszą ofertę we wszystkich sektorach przedstawił nie lokalny Remondis, a Komunalnik z Wrocławia. Firma do tej pory nie obsługiwała tak dużych aglomeracji.

Do rozstrzygnięcia przetargu, według doniesień Wyborczej, doszło w poniedziałek. W sześciu z siedmiu dzielnic wybrano Remondis, choć ta propozycja była najdroższa.

Oferty Komunalnika i ATF zostały odrzucone. Komisja przetargowa powołała się na przepis, który na to zezwala, jeśli proponowana cena jest zbyt niska.

Obie firmy zgłosiły podobno do GOAP-u pisemne wyjaśnienia co do drastycznie zaniżonych kwot. Dziennikarze nie byli jednak w stanie dotrzeć do tych informacji, ponieważ zawierają one “tajemnice przedsiębiorstwa” i poznański związek odpadowy nie może ich udostępniać.

W przypadku jednej dzielnicy Poznania – Grunwaldu – przetarg ma być powtórzony. Oferta Remondisu miała się okazać zbyt wysoka, a Komunalnika – za niska. Taka sama sytuacja jest jeszcze w sześciu gminach należących do GOAP. Tam też przetarg ma być powtórzony.

Ani Remondis, ani GOAP nie skomentowali jeszcze tych doniesień. Oficjalne oświadczenia mają pojawić się w ciągu kilku dni.

Czytaj więcej

6 Komentarze

 1. Prezydent zasiada w radzie nadzorczej spółki Remondis w której to miasto posiada 49%. Zgodnie z ustawą antykorupcyjną jest to działanie niedozwolone i powinno skutkować wygaszeniem mandatu Prezydenta. Takie sytuacje miały już miejsce w Lublinie i Radomiu. A w Poznaniu cyrk, nie dość że lokalne firmy się dogadały na zawyżone stawki (sprawa dla UOKIK) to jeszcze Prezydent zasiada w radzie nadzorczej spółki lobbując na jej rzecz (sprawa dla CBA). Wiceprezydent T. Lewandowski jest przewodniczącym GOAP’u. Głos Wielkopolski już pisał o możliwej zmianie Wiceprezydenta (prawdopodobnie forma szantażu Lewandowskiego). Sprawa niezwykle śmierdząca a fakt że gazety opisują jaki będzie wynik przetargu świadczy tylko o bezczelności i bezkarności władz.

  • Prasa znała wynik przetargu zanim jakiekolwiek wyjaśnienia wykonawców wpłynęły do zamawiającego 🙂
   Wynik tych postępowań był znany przed złożeniem ofert w zasadzie.
   Ma wygrać “nasz” Remondis.
   Mości panowie ! to WY jesteście Remondisa. Jego pracownikami na wiecznej służbie.
   Ten przetarg to jeden, gigantyczny wał.
   Wszyscy to wiedzą – nikt nie reaguje.
   Smutna, polska rzeczywistość.

 2. co za wajcha. po co te przetargi, jeśli i tak wygra “swój” remondis. Poznań to miasto układów zbudowanych przez Grobelnego. Jaśkowiak konserwuje stare i ustala nowe, niszcząc miasto.

 3. Dziennikarstwo GW jest tak rzetelne jak rzetelny jest remondis który zleca pisanie takich fake news za pieniądze.
  Swoja drogą remondis Poznań potrafi w innych swoich oddziałach obniżać ceny wj walce konkurencyjnej gdzie nie ma poparcia politycznego- Wągrowiec, Barwice, Kościan.

 4. kolejny przewał GOAPu sterowanego przez polityków miasta Poznania. Remondis w 49% należy do miasta więc miasto dba o swoje interesy kosztem mieszkańców (cena odbioru odpadów). I tak jak w 2013r, gdy uniewazniono przetarg i skazano GOAP na kosmiczne ceny wybranego z wolnej ręki Remondisu, w roli głównej Tomasz Lewandowski, teraz v-ce prezydent miasta

Skomentuj