Wiosną 2012 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi rozpocznie się wielka przebudowa. Na razie trwa konkurs na projekt jej zagospodarowania pn. „Piotrkowska Obiecana”. Bierze w nim udział 66 uczestników, w tym pracownie zagraniczne.

Na przygotowanie prac mają czas do 31 maja. Wyniki poznamy 14 czerwca.

– Prace zostaną upublicznione i odbędzie się dyskusja pokonkursowa połączona z wystawą prac. Projekty będą też udostępniane w przestrzeni publicznej, by łodzianie mogli się z nimi zapoznać – mówi Mariusz Sokołowicz z UMŁ, członek komisji konkursowej.

Konkurs dotyczy opracowania koncepcji architektoniczno-plastycznej i zagospodarowania ulicy Piotrkowskiej na odcinku od pl. Wolności do al. A. Mickiewicza/al. J. Piłsudskiego. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej www.zdit.uml.lodz.pl.

Ponieważ wyniki konkursu posłużą do sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego na przebudowę ulicy Piotrkowskiej, sąd konkursowy oceniać będzie zarówno walory estetyczne i spójność stylistyczną, jak i funkcjonalność rozwiązań komunikacyjnych i możliwość zrealizowania projektu. Chodzi o to, by jak najszybciej rozpoczęły się zaplanowane prace, by zlecać opracowania techniczne, studia wykonalności i przystępować do procedury przetargowej na przebudowę pierwszego odcinka.

– W miesiącach letnich chcemy ogłosić przetarg na przygotowanie projektu wykonawczego, a wiosną ruszyć z przebudową pierwszego odcinka Piotrkowskiej – zapewnia Mariusz Sokołowicz.

A jaka będzie Piotrkowska po modernizacji? Przede wszystkim lepiej oświetlona – jaśniejsza będzie ulica i fasady budynków. Powróci na nią zieleń, pojawią się nowe meble miejskie – latarnie, ławki, kwietniki, gazony, stacje rowerowe, kioski, kosze na śmieci. Nawierzchnia zostanie wykonana z minerałów szlachetnych. Na wyremontowanym deptaku będzie więcej miejsca dla pieszych.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj