Kto zostanie laureatem Konkursu o Puchar Recyklingu w kategorii Rekordowy Karton?

Kto zostanie laureatem Konkursu o Puchar Recyklingu w kategorii Rekordowy Karton?
ae
27.04.2015, o godz. 9:42
czas czytania: około 2 minut
0

Zbliża się podsumowanie XVI edycji Konkursu o Puchar Recyklingu, a w jego ramach kolejnej rywalizacji o Puchar Rekordowy Karton.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Warto sięgnąć do historii rozpoczęcia zbierania i recyklingu wielomateriałowych odpadów opakowaniowych po kartonach do żywności płynnej. W lipcu 2007 roku w Ministerstwie Środowiska zostało podpisane Porozumienie, które zyskało popularność jako Program REKARTON. Do 2014 roku,  a więc do wejścia w życie nowej ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, działalność Porozumienia REKARTON była realizowana całkowicie dobrowolnie. Podkreślić należy, iż była to zupełnie nowatorska działalność, nowatorska nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Siedem lat skutecznego rozwijania zbierania takich odpadów opakowaniowych było możliwe nie tylko dzięki współpracy z MONDI Świecie, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu przedstawicieli firm, które zajmują się zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych. To dzięki takim ludziom jak p. Jerzy Starypan (Żywiec), p. Marian Wojtkowski (Elbląg), p. Władysław Bakalarz (Bolesławiec), p. Halina Drgas (Wschowa), p. Wiesław Pasierbek (Bielsko-Biała), Piotr Szewczyk (Orli Staw) i wielu jeszcze innym, Porozumienie REKARTON mogło być realizowane z sukcesem.

W kresie tych siedmiu lat zebraliśmy ponad 35 000 Mg kartoników, a na konta firm zbierających wpłynęła niebagatelna kwota ponad 3 mln złotych. Pamiętać należy również o kolejnych edycjach Konkursu o Puchar Recyklingu, które w znacznym stopniu popularyzowały zbieranie wielomateriałowych odpadów opakowaniowych.

Podkreślenia wymaga fakt, iż zbieranie tego rodzaju odpadów opakowaniowych było dobrowolnie dofinansowywane przez producentów wprowadzających do obrotu mleko i soki. Zgodnie z wówczas obowiązującą ustawą, przedsiębiorcy realizowali obowiązki ustawowe w tzw. materiale dominującym. Tak więc wprowadzający do obrotu produkty w opakowaniach wielomateriałowych dofinansowywali zbieranie papieru, tektury lub też plastiku. Tak było do stycznia 2014 roku.

Nowa ustawa nałożyła na producentów obowiązek dofinansowywania zbierania i recyklingu odpadów opakowaniowych, powstałych po opakowaniach, w których producent wprowadził produkty do obrotu. Można powiedzieć, iż wprowadzono zasadę: “każdy sprząta po sobie”. To zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta, nie tylko za bezpieczny produkt, ale również za zagospodarowanie odpadów opakowaniowych po własnych produktach. Obowiązki zbierania, odzysku i recyklingu są obowiązkiem wprowadzającego, ale może on robić to zarówno sam jak i powierzyć ich wykonanie działającym porozumieniom izb gospodarczych, które zawarły odpowiednie porozumienia z marszałkiem województwa.

Krajowa Izba Gospodarcza Przemysłu Spożywczego i Opakowań, wykorzystując siedmioletnie doświadczenie w zbieraniu i zagospodarowaniu opakowań wielomateriałowych w ramach Porozumienia REKARTON, była pierwszą, która podpisała z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Dobrowolne Porozumienie REKARTON, zarówno dla zagospodarowania wielomateriałowych odpadów opakowaniowych, jak również dla odpadów opakowaniowych po środkach niebezpiecznych.

Regulamin konkursu i deklaracja udziału dostępne są na stronie www.pucharrecyklingu.pl.

stopka_logotypowa

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024