Małopolska opracowała pierwszą w Polsce kartę wód mineralnych. Hydrosommelierzy, czyli smakosze wody, ocenili smak, zapach i inne parametry i doradzają jaką wodę należy pić do różnych potraw.

– Nie ma drugiego takiego regionu, który byłby tak bogaty w wody. Liczby mówią same za siebie – co trzecia woda mineralna na sklepowej półce pochodzi z ujęcia, które znajduje się na terenie naszego województwa – mówi Leszek Zegzda z Zarządu Województwa Małopolskiego.

– Mało kto o tym wie, dlatego postanowiliśmy wypromować to bogactwo w nowoczesny i zupełnie niebanalny sposób – tworząc “Małopolską kartę wód mineralnych”. Przecieramy tym samym szlaki, bo w Polsce jeszcze nikt nie wpadł na to, że konkretne typy potraw czy trunków można również parować z wodą – a nie tylko z winem czy piwem – wyjaśnia Zegzda.

W “Małopolskiej karcie wód mineralnych” znajduje się obecnie 20 rodzajów wód. Opracowali ją wybitni hydrosommelierzy, czyli znawcy smaku wody. To pierwszy taki projekt w Polsce. Oprócz szerokiego i plastycznego opisu smaków i aromatów, konsumenci otrzymają też ważne informacje nt. zawartości składników mineralnych w wodzie czy ciekawostki związane z ich źródłem.

Częścią karty jest lista potraw pasujących do każdej z wód. Dowiemy się np. że Wysowianka Zdrój Gazowana zawiera aromaty roślinne i morskie (wodorosty, trawa), a degustując tę wodę możemy spodziewać się struktury lekkiej, miękkiej i potoczystej – gładkiej jak na wodę gazowaną. W smaku jest lekko owocowa, odświeżająca, wyraźnie słonawa. Zawiera drobne, mocne i trwałe bąbelki. Zdecydowanie polecana do słonych dań z owoców morza i ryb lub do masywnych, słodkich, tanicznych win czerwonych, a nawet sake.

Małopolska premiera karty wód już się odbyła. Wkrótce trafi ona do restauracji i hoteli w całym  kraju.

“Małopolska karta wód mineralnych” jest kolejnym etapem działań promujących wody mineralne przez województwo małopolskie w ramach projektu „Made in Małopolska”. Wcześniej został wydany lifestyle’owy magazyn „Woda to skarb”, w całości poświęcony tematowi wód z regionu. Stworzono także specjalny serwis  internetowy “Kraina wód”, który jest praktycznym przewodnikiem po małopolskich wodach mineralnych, źródlanych i leczniczych.

Czytaj więcej

Skomentuj