W zestawieniu przygotowanym dla czytelników Portalu Komunalnego brało udział 10 miast, które zaprezentowały swoje rzeźby i pomniki. W sumie oddano 3 416 głosów. Sprawdź, które miasto wygrało!

Decyzją internautów zwyciężył Elbląg. Miasto zdobyło 1578 głosów (46 proc.). Na drugim miejscu uplasował się Jarocin (27 proc., 927 głosów), a na trzecim – Białystok (14 proc., 482 głosy).

Serdecznie gratulujemy. Jednocześnie informujemy, że laureat – Urząd Miejski w Elblągu – otrzymuje od nas półroczną prenumeratę „Przeglądu Komunalnego”.

Sympatię czytelników zaskarbił sobie przede wszystkim elbląski pomnik Piekarczyka. Postać uchroniła Elbląg przed atakiem Krzyżaków. Według przypowieści, łopatą przeciął on liny bram miejskich, dzięki czemu brama zamknęła się przed Krzyżakami, uniemożliwiając im zdobycie miasta.

Pomnik od blisko dekady stoi na elbląskim starym rynku pod Bramą Targową. Jest lubiany przez mieszkańców i turystów. Utrwalił się też zwyczaj pocierania Piekarczyka za nos, co ma przynosić szczęście, stąd jego nosek cały się świeci. Piekarczyk inspiruje również do nowej aktywności – imieniem „Biegu Piekarczyka” została nazwana impreza biegowa, która co roku odbywa się na elbląskiej starówce.

Zobacz całą galerię rzeźb i pomników:

Rzeźby i pomniki w polskich miastach. Gdzie najładniejsze? [GŁOSOWANIE]

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj