Przeszło 1600 zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez silne wiatry wpłynęło od czwartku w południe do piątku rano do komend straży pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim Większość z nich dotyczyła powalonych drzew i połamanych konarów – poinformował dyżurny KW PSP w Toruniu.

“Większość próśb o interwencję otrzymaliśmy od południa do wieczora w czwartek. Tak, jak przewidywali meteorolodzy około godziny 22 silne wiatry ustały. Noc była stosunkowo spokojna, a strażacy mogli skoncentrować się na usuwaniu wcześniej zgłoszonych szkód i zabezpieczaniu budynków” – powiedział dyżurny kujawsko-pomorskiej straży pożarnej.

Głównie powalone drzewa i połamane konary

Wichury spowodowały straty we wszystkich powiatach regionu, a najwięcej w rejonie Bydgoszczy, Torunia i Inowrocławia. Przeszło 90 proc. zgłoszeń dotyczyło powalonych drzew, połamanych konarów i gałęzi, które spadły na jezdnie, place i budynki. Pozostałe są związane są z uszkodzeniami dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, garażach i wiatach.

Uszkodzone budynki

We wsi Toporzysko, w powiecie toruńskim, w czasie załadunku na samochód przy użyciu dźwigu dużej bramy, wskutek silnego podmuchu wiatru doszło do jej przemieszczenia i przygniecenia jednej osoby. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

Stosunkowo dużo uszkodzeń budynków jest w Skępem, w powiecie lipnowskim. Między innymi silny podmuch wiatru uszkodził poszycie i konstrukcję dachu na budynku klasztoru benedyktynów. W miejscowości Żużoły, w powiecie żnińskim, wiatr zerwał dużą część dachu z jednego z budynków.

 

——————-

Powiązane artykuły:

Ponad 10,3 tys. interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem; bez prądu ok. 121 tys. odbiorców

Dolnośląskie: Po wichurach ponad 2,6 tys. interwencji straży pożarnej; cztery ofiary śmiertelne; 9 osób rannych

Czytaj więcej

Skomentuj