Zakres planowanego zabiegu wynika z przeprowadzonej ekspertyzy dendrologicznej. Dąb od dłuższego czasu zmaga się z groźnym pasożytem – hubą siarkową. – Dla drzewa to choroba nieuleczalna, ale robimy wszystko, żeby przedłużyć mu życie i żeby zapewnić bezpieczeństwo osobom odwiedzającym park. Grzyb atakuje drewno powodując jego rozkład. Aby spowolnić ten proces stwarzamy roślinie jak najlepsze warunki, zwiększając w ten sposób jej odporność wobec pasożyta. Dąb jest podlewany i nawożony. Dodatkowo ziemia wokół dębu została pokryta warstwą ochronną z kory sosnowej. Te zabiegi przynoszą skutek, ponieważ stan drzewa na przestrzeni ostatnich lat nieco się poprawił – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskie w Gliwicach.
Blisko 250-letni dąb szypułkowy mierzy prawie 29 m. Obwód pnia wynosi 480 cm. Pomnikiem przyrody został ustanowiony 29 listopada 2001 r. uchwałą Rady Miejskiej. Od tamtej pory decyzja o przeprowadzeniu zabiegów pielęgnacyjnych musi być każdorazowo akceptowana przez radnych.
Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który opiekuje się dębem, ekspertyzy dendrologiczne stanu drzewa zleca co trzy lata. Ostatnia analiza została przeprowadzona w czerwcu br. przez prof. Marka Siewniaka, który jest autorem licznych publikacji poświęconych drzewom oraz wieloletnim doradcą Ministra Kultury w dziedzinie parków. Zgodnie z jego zaleceniami, jeszcze tej jesieni drzewo przejdzie konieczne zabiegi pielęgnacyjne. – Wysokość drzewa zostanie zmniejszona o 2 m. Zredukowany zostanie jeden z konarów, który w opinii specjalisty, może się złamać. Korona drzewa zostanie zabezpieczona przy pomocy specjalistycznych wiązań linowych. Prace wykona specjalistyczna firma. Rabaty pod drzewem zostaną uzupełnione kłującymi krzewami, by uniemożliwić wchodzenie oraz deptanie ziemi pod koroną. – informuje Wydział Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Komentarze (0)