Logo z bratków wyrosło na skarpie Trasy Łazienkowskiej na wysokości Placu na Rozdrożu, na samym Placu na Rozdrożu oraz na skrzyżowaniu ul. Banacha ze Żwirki i Wigury.

To na Placu jest najokazalsze i najbardziej imponujące. Ma 9 metrów szerokości i 22 metry długości. Wymiary dwóch pozostałych kwietników wynoszą 9,5 m na 9,5 m.

Wiosenne wydanie logotypu mistrzostw tworzą bratki i roślina ozdobna zwana starcem. W sumie na wszystkich trzech kwietnikach posadzono ponad 11 tys. roślin. Barwy logo mistrzostw zostały wiernie odtworzone. Najwięcej posadzonych zostało bratków w kolorze fioletowym, do tego żółte i białe oraz czerwone i niebieskie. W kwietniki wkomponowano także starca o szarych liściach.

Latem bratki zastąpią białe i czerwone begonie, żółte i pomarańczowe aksamitki, fioletowe irezyny, niebieski żeniszek, koleus o zielonych liściach oraz santolina.

Po raz pierwszy ukwiecenie dedykowane Mistrzostwom Europy w piłce nożnej pojawiło się w Warszawie latem 2010 roku. Idealne ułożenie kwiatów we wzór logo wymagało wtedy od ogrodników użycia specjalistycznego sprzętu geodezyjnego, dzięki któremu możliwe było precyzyjne umiejscowienie i proporcjonalne odtworzenie poszczególnych elementów znaku Mistrzostw.

Wiosenne ukwiecenie pozostałych części miasta także nawiązuje do czerwcowych wydarzeń sportowych. W kompozycjach bratków posadzonych np. na Trakcie Królewskim czy na Pl. Bankowym dominują biało-czerwone oraz fioletowo-żółte bratki.

źródło: zom.waw.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj