Dziś (29 marca br.), Fundacja ekologiczna Arka Ogólnopolską z Bielska – Białej zainaugurowała ogólnopolską akcję pod nazwą “Kwiaty zamiast śmieci”. Z tej okazji, prezes fundacji, Wojciech Owczarz zadeklarował, że pierwszych 500 osób, które zebrały po minimum jednej torbie śmieci, otrzyma nasiona kwiatów przyjaznych pszczołom.

– Wystarczy zebrać reklamówkę śmieci, zrobić jej zdjęcie i opublikować je na stronie kwiatyzamiastsmieci.pl, podając miejsce, w którym śmieci te zostały zebrane – wyjaśnia Wojciech Owczarz. – Dla pierwszych 500 osób, które to uczynią, przygotowaliśmy paczki nasion z kwiatami przyjaznymi pszczołom i innym owadom zapylającym. Nasiona te można wysiać w ogródku lub w donicy na balkonie – zaznacza prezes Owczarz.

Zebrano 8,5 tysiąca worków

Dodajmy też, że podczas trzech wcześniejszych edycji akcji zebrano ponad 8,6 tys. worków śmieci. W efekcie stworzono już 756 miejsc przyjaznych pszczołom.

Przy okazji prezes Owczarz zwrócił uwagę na znaczenie pszczół i innych owadów zapylających.

– Ponad 80 procent roślin przystosowane jest do zapylania przez owady, głównie pszczoły, których populacja od wielu lat maleje. Ich praca jest niezmiernie ważna – wyjaśnia prezes FE Arka. – Pszczoły zapylają wszystkie rośliny. Są niezmiernie ważne we wszelkich uprawach sadowniczych. Od nich zależy los naszych krajowych hitów eksportowych takich jak jabłka, wiśnie, maliny. Ważne jest też to, że pszczoły, zapylając dziko rosnące rośliny w środowisku naturalnym, dostarczają pokarm dzikim zwierzętom, utrzymując bioróżnorodność – wskazał.

Edukacja i ekologia

Fundacja Arka z Bielska-Białej zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje też zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie człowieka na środowisko. Partnerem akcji “Kwiaty zamiast śmieci” jest firma Rekopol.

Czytaj więcej

Skomentuj