W dniach 25-27 września 2023 r. w Lille spotykają się przedstawiciele sześciu krajów unijnych, aby wspólnie przeprowadzić akcję kontrolną w ramach programu finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.
Wymiana doświadczeń
Celem programu UNITE jest połączenie sił w walce z przestępczości środowiskową i współpraca o charakterze ponadnarodowym, która umożliwi wymianę doświadczeń i umiejętności w celu efektywnego rozbijania grup przestępczych działających w sferze gospodarowania odpadami.
Na granicy francusko-belgijskiej, obecni są również przedstawiciele organów ścigania i jednostek administracyjnych z Francji, Danii, Szwecji, Niemiec i Holandii.
Na spotkaniu Polskę reprezentuje Ewa Mikołajczuk, główny specjalista w Departamencie Transgranicznego Przemieszczania Odpadów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Polskie doświadczenia
W ramach akcji „Operation Clean Territories” strona Polska dzieli się bogatym doświadczeniem w zakresie kontroli przemieszczeń odpadów i przedstawia efekty swojej pracy w kontekście zwalczania przemieszczeń o charakterze nielegalnym. Głos Polski, w związku z nowelizacją kodeksu karnego, wprowadzeniem systemu SENT, czy powstawaniem wyspecjalizowanych komórek do walki z przestępczością środowiskową (departamentów i wydziałów zwalczania przestępczości środowiskowej), jest istotny podczas tego spotkania. Ostatnie lata pokazują, że nasze służby wypowiedziały skuteczną „wojnę” grupom przestępczym.
Cel: Rozbić zorganizowane grupy przestępcze zaangażowane w nielegalny handel odpadami
Konsultacje na szczeblu unijnym stanowią ważną płaszczyznę do budowania wzajemnych relacji między GIOŚ a jego zagranicznymi odpowiednikami oraz służbami mundurowymi. W efekcie możliwe jest porównanie działań operacyjnych stosowanych w różnych krajach oraz wypracowanie właściwych konkluzji, które pozwolą skutecznie celować w przestępców środowiskowych, a tym samym rozbijać zorganizowane grupy przestępcze zaangażowane w nielegalny handel odpadami.
Komentarze (0)