1 / 5

Rozpoczęto prace wiertnicze związane z poszukiwaniem wód termalnych w Lądku-Zdroju. Za kilka miesięcy będzie wiadomo, jakimi zasobami geotermalnymi będzie dysponować miasto.

Zdaniem władz miasta to najważniejszy projekt dla gminy w ostatnich latach. Geotermia zapewni redukcję niskiej emisji i wesprze rozwój uzdrowiska. Planowane jest wielokrotne wykorzystanie ciepłej wody.

Odwiert to polsko-norwesko-islandzki projekt poznania możliwości efektywnego wykorzystania zasobów geotermalnych pod nazwą „Poszukiwanie wód termalnych otworem wiertniczym LZT-1”. Głębokość odwiertu to 2,9 km. Zastosowano 36-metrową wiertnicę.

26 września 2017 r. w Ministerstwie Środowiska burmistrz Lądka-Zdroju podpisał umowę na dotację zbadania zasobów geotermalnych. Kwota otrzymanego dofinansowania to 18,8 mln zł.

Na nadzór geologiczny i górniczy gmina Lądek Zdrój przeznaczyła środki w wysokości 344 400 zł.

Lądek-Zdrój uczestniczy w pilotażowym projekcie, który docelowo ma uczynić gminę samowystarczalną energetycznie.

Źródło: Gmina Lądek Zdrój, NFOŚiGW

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. No i termy nie wypaliły. A było mówione, spokojnie, nie pochopnie, poczekajmy do wyników, nie róbmy obietnic. I co mamy teraz… Negatywny wpływ odwiertu na wody uzdrowiska. To nie takie proste, jak się co niektórym wydawało. Odwiert niesie ze sobą również zagrożenia dla obecnie czynnych ujęć i to również należało brać pod dużą rozwagę, a nie rajcować się podgrzewanymi chodnikami, szklarniami i innymi cudami.

Skomentuj