Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Łąki kwietne i rabaty warzywno-owocowe sposobem na walkę z suszą

Łąki kwietne i rabaty warzywno-owocowe sposobem na walkę z suszą
Barbara Krawczyk
03.07.2020, o godz. 11:07
czas czytania: około 2 minut
0

Przyczyniają się do wzrostu bioróżnorodności, służą oczyszczeniu powietrza, a także przyczyniają się do łagodzenia skutków suszy w mieście. Wspomagają mikroklimat i są schronieniem dla małych zwierząt i owadów. Zarówno łąki kwietne, jak rabaty warzywno-owocowych tworzą wyjątkowe, pięknie wyglądające naturalne ogrody, przynoszące szereg korzyści.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Łąki kwietne można znaleźć w Elblągu. Jedna z nich powstała na specjalnym podłożu na pasie rozdzielającym jezdnie przy ul. Armii Krajowej, kolejne są przy Trasie Unii Europejskiej oraz w Parku Dolinka.

– Łąki dają bioróżnorodność w miejskich ekosystemach, które mają tak mocno zurbanizowany charakter. Sadzimy rośliny kwietne, trawy, czy zioła, które są w stanie zaaklimatyzować się w mieście i wśród których swoje bezpieczne miejsce znajdują małe zwierzęta, motyle czy pszczoły – mówi Daria Bieńkuńska, dyrektor departamentu ochrony środowiska w Elblągu.

Faktem jest, że łąki kwietne efektywniej magazynują wodę niż trawnik, a ponadto wprowadzają wiele koloru do miejskiego krajobrazu i ładnie wyglądają.

Z kolei w sumie czterdzieści rabat umiejscowiono w Parku im. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Zasadzono na nich pomidory, marchewkę, bób, groszek, fasolę, czosnek, sałatę, por, seler, szpinak, buraki oraz zioła, m.in. melisa i mięta. Nieopodal rabat jest mały sad, w którym można zobaczyć wiśnię, jabłoń, gruszę, krzaki malin, truskawek czy borówek Pełnią ona przede wszystkim funkcję edukacyjną. Dzieci mogą zobaczyć, jak rosną, dojrzewają i wyglądają owoce i warzywa.

– Lokalizacja rabat nie jest przypadkowa, patron Parku Bolesław Nieczuja-Ostrowski w powojennym Elblągu zakładał pierwszą Spółdzielnię Ogrodniczo-Pszczelarską, ponadto obok znajduje się Szkoła Podstawowa nr 4, a więc rabaty mogą być wykorzystywane edukacyjnie, uzupełniając lekcje biologii – informuje Łukasz Mierzejewski z Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024