Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

O inwazyjnych gatunkach obcych i zmianach prawa na XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa

O inwazyjnych gatunkach obcych i zmianach prawa na XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa
Judyta Więcławska
18.10.2024, o godz. 14:50
czas czytania: około 7 minut
0

Dlaczego walka z betonozą jest konieczna? Czym są inwazyjne gatunki obce i dlaczego stanowią zagrożenie na rodzimej bioróżnorodności? Czy sztuczna inteligencja to narzędzie do zarządzania i projektowania terenów zieleni po które warto sięgać? Na te pytania padają odpowiedzi podczas XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Dziś drugi dzień XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa i ostatni Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Na zaproszenie redakcji “Zieleni Miejskiej” do Poznania zjechali cenieni praktycy, dla których tworzenie i zarządzanie miejskimi terenami zieleni to codzienna praca, wykonywana z pasją. Jakie tematy zostały dziś poruszone?

Przegląd najnowszych zmian w prawie

Krótkiego przeglądu aktualnych zmian legislacyjnych, które w najbliższej przyszłości istotnie wypłyną na zagospodarowanie miejskich terenów zieleni dokonała mecenas Sara Anna Til Dąbrowska. – W ostatnim czasie wprowadzono regulacje prawne, mające istotne znaczenie dla miejskich terenów zieleni. Co więcej, aktualnie toczy się szereg prac nad wprowadzeniem zmian legislacyjnych w tym zakresie. Głównym celem jest wprowadzenie zmian dostosowujących obowiązujące regulacje do nowych wymagań wynikających ze zmian klimatu. Zmiany dotyczą również zwiększenia udziału społeczeństwa w kwestiach środowiskowych – te zmiany częściowo wprowadzono w 2023 r., dalsze prace trwają. Część zmian wynika z potrzeby spełnienia przez Polskę wymagań unijnych. Kwestią otwartą pozostaje Zielony Ład i regulacje, które będą dotyczyły Polski w ramach prawodawstwa europejskiego – wskazywała mecenas Til Dąbrowska. Na jakie zmiany legislacyjne zwróciła uwagę słuchaczy?

  • Nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
  • Rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów,
  • Nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie,
  • Zmianę Prawa ochrony środowiska, ustawy o ochronie przyrody oraz innych aktów prawnych regulujących zagospodarowanie terenów zieleni w miastach.

Co nowego w ustawie o ochronie przyrody? Pojawiły się nowe obowiązki dla gmin, co reguluje art. 78. 2: “Przy zakładaniu terenu zieleni w pierwszej kolejności należy wykorzystywać zasoby przyrodnicze tego terenu, w tym zachować istniejącą roślinność rodzimą, oraz zapewnić, aby powierzchnia biologicznie czynna zajmowała co najmniej 95% powierzchni tego terenu zieleni”. Dodano także kolejny punkt (art. 78.3): “Przy utrzymywaniu terenu zieleni w pierwszej kolejności należy wzmacniać funkcje przyrodnicze tego terenu, w tym przez ekstensywną pielęgnację zieleni oraz pozostawienie części terenu do naturalnej wegetacji, oraz należy dążyć do tego, aby jak największy udział w powierzchni tego terenu miała powierzchnia biologicznie czynna”.

XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa otwarcie 2 dnia
Anna Sara Til Dąbrowska
Krzysztof Mielicki

AI w architekturze krajobrazu

Żyjemy w czasach kiedy wpływ technologii coraz dobitniej wkracza w każdą sferę naszego życia. Architektura krajobrazu również coraz śmielej sięga po te narzędzia. Technologia sztucznej inteligencji daje niespotykaną dotąd precyzję i możliwość przewidywania i rozwiązywania potencjalnych problemów już na etapie projektowania. Mariaż technologii z naturą niewykluczone, że zacieśni się jeszcze bardziej… O to, jak sztuczna inteligencja może pomóc projektować lepsze tereny zieleni, pytał Krzysztof Mielicki architekt krajobrazu. – Nie trzeba się bać sztucznej inteligencji – rozpoczął prelegent. – Boimy się tego co nowe, czego nie znamy. Sztuczna inteligencja jest pewną formą rewolucji. Czas pochylić się poważnie nad ekspansją narzędzia AI w naszej zielonej branży. – wskazywał Mielicki. Wspomniał o opcji tekstu image, gdzie wystarczy podać sztucznej technologii “zamówienie” w postaci tekstowej a w rezultacie otrzymujemy grafikę. Według niego to dobre uzupełnienie pracy architekta krajobrazu. AI daje możliwość pełniejszego zrozumienia koncepcji projektanta, ale też dużo więcej możliwości analizowania projektu w detalach. Spacery 3d są już dostępne na etapie samej koncepcji. Komunikacja z klientem jest więc ułatwiona.  – Fuzja technologii z naturą wydaje się być nieunikniona. Możemy nauczyć się pracować ze sztuczną inteligencją, jak z każdym innym narzędziem. To do nas należy wypracowanie zakresu w jakim chcemy z niej korzystać. – zakończył prelegent.

Zmiany klimatu a inwazyjne gatunki obce

Mówiąc o wyzwaniach współczesnych miast nie sposób pominąć wątku zmian klimatu. Ściśle związane jest z nim zagadnienie inwazyjnych gatunków obcych (IGO). Wokół tematu narosło wiele mitów. Wystąpienie Mikołaja Siemaszko, specjalisty ds. IGO, owadów zapylających, fascynata sozologii i społecznika było idealnym czasem na to, aby część najistotniejszych mitów obalić. Czym są IGO? Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. – Najważniejszy w mojej ocenie jest art. 6 ustawy o ochronie środowiska – wskazał prelegent. – Nie możemy robić doświadczeń na przyrodzie, czy jakiś gatunek się rozprzestrzeni, czy nie. – apelował Siemaszko. Wskazał przy tym które rośliny stwarzają zagrożenie dla Unii rozprzestrzenione na szeroką skalę. To m.in.:

  • barszcz Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum), 
  • barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi),
  • bożodrzew (ajlant) gruczołowaty (Ailanthus altissima),
  • dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus),
  • moczarka delikatna (Elodea nuttallii),
  • niecierpek gruczołowaty (Impatiens glandulifera),
  • rdest wielokłosowy (Koenigia polystachya),
  • trojeść amerykańska (Asclepias syriaca).

Które rośliny stanowią zagrożenie dla Polski? To m.in.:

  • azolla drobna (Azolla filiculoides),
  • kolcolist zachodni (Ulex europaeus),
  • kolczurka klapowana (Echinocystis lobata),
  • niecierpek pomarańczowy (Impatiens capensis),
  • rdestowiec czeski (r. pośredni) (Reynoutria xbohemica),
  • rdestowiec japoński (r. ostrokończysty) (Reynoutria japonica),
  • rdestowiec sachaliński (Reynoutria sachalinensis).
Gatunki oznaczone na czerwono są zakazane w sprzedaży (znajdują się na ministerialnej i unijnej liście IGO). Gatunki pogrubione to te, które są inwazyjne i wciąż dostępne w sprzedaży a pozostałe to gatunki inwazyjne, które też są inwazyjne, ale trudno je dostać w sprzedaży.

Zrównoważone zarządzanie przyrodą

Park Grabiszyński to miejsce typowe dla wielu miast – park w dolinie rzecznej, dawny cmentarz i park osiedlowy. Jest to również miejsce wyjątkowe: park, o którego kształt zawalczyli jego miłośnicy, chroniąc go przed niechcianą rewitalizacją. Dzięki temu zachował swój leśny charakter i stał się przedmiotem eksperymentu, w którym jego zarządcy współpracują ze stroną społeczną. Działania w parku podlegają negocjacjom a jednocześnie wypracowują się najlepsze standardy zarządzania miejską przyrodą, o czym podczas Forum Miejska Sztuka Ogrodowa mówiła Małgorzata Piszczek, botaniczka, edukatorka przyrodnicza, architektka krajobrazu i ogrodniczka.

Wykorzystanie odpadów biodegradowalnych na terenach zieleni

Żyjemy w czasach, w których ogórek jest pakowany w folię, banany wkładane do plastikowego pudełka, a jedna tabletka zapakowana jest w pudełko dla 20 tabletek. Rolą człowieka na tym etapie zanieczyszczenia planety jest jak najlepsza segregacja odpadów. Niby nic wielkiego, ale pomaga w znacznym stopniu odciążyć planetę. Poprzez odpowiednią segregację odpadów biodegradowalnych dajemy szansę na drugie życie w/w frakcji. Wytworzony kompost w Regionalnym Zakładzie Odzysku Odpadów jest wykorzystywany jako podłoże bogate w składniki odżywcze dla nowo tworzonych skwerów. Temat ten przestawiły przedstawicielki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Koszalinie: Agnieszka Lipska, Katarzyna Rogulska i Urszula Walter-Mamonow.

Dobre praktyki nie tylko dla samorządu

Doktor hab. inż. Marcin Kubus, prof. ZUT, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego zdradził uczestnikom Forum kuluary powstawania standardów utrzymania, ochrony i rozwoju terenów zieleni miasta Szczecin. Z kolei o tym jak skutecznie komunikować o wartości drzew na przykładzie #EUTreeTag opowiedział Kamil Witkoś-Gnach, prezes Zarządu Nature Based Tree Management. Jak poinformował, 19 września 2024 r. w ramach kampanii #EUTreeTag drzewa w setkach miast Europy zostały oznaczone ekologicznymi plakatami TreeTag, prezentującymi ich wartość.

Łukasz Szymborski
Mikołaj Siemaszko i prof. Piotr Urbański
Małgorzata Piszczek
Agnieszka Lipska, Katarzyna Rogulska i Urszula Walter-Mamonow
dr hab. inż. Marcin Kubus, prof. ZUT
XVIII Forum Miejska Sztuka Ogrodowa

Debata ekspercka: “Zielona przyszłość miast”

Na zwieńczenie Forum zaplanowano debatę “Zielona przyszłość miast”. Jakie działania na poziomie miast i zarządzania tkanką miejską możemy wprowadzać by zapobiegać skutkom zmian klimatu, w takim ujęciu urbanistycznym? Co możemy zrobić jako branża, by drzewom żyło się w Polsce lepiej? Jak pogodzić w jednej realizacji adaptację miasta do zmian klimatu, zwiększenie dostępności do terenu zieleni, nie zapominając przy tym o potrzebach fauny i flory? To tylko kilka pytań, które moderatorzy: prof. UPP dr hab. Piotr Urbański i Judyta Więcławska zadadzą zaproszonym gościom. A są nimi: dr inż. arch. kraj. Anna Gałecka-Drozda (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu), dr hab. inż. Marcin Kubus, prof. ZUT (Polskie Towarzystwo Dendrologiczne), Małgorzata Piszczek (botaniczka, edukatorka przyrodnicza, architektka krajobrazu i ogrodniczka), Marek Wróbel (Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu). 

Debata
Debata
Debata

Parterem strategicznym Forum jest firma Educarium, specjalizująca się w projektowaniu i realizowaniu placów zabaw. Parterem wydarzenia jest firma Bauder Polska, specjalizująca się w dostarczaniu technologii do zazieleniania dachów.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024