Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę. W Nadleśnictwie Oborniki powstało Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej – pierwsze takie miejsce w kraju.

Jak powiedział PAP w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Tomasz Maćkowiak, Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Oborniki to jedyne takie miejsce w Polsce.

Nauka przez doświadczanie

– Nie ma drugiej takiej izby na terenie lasów państwowych, gdzie przy pomocy wirtualnej rzeczywistości możemy się dowiedzieć, jak funkcjonuje las – gdzie wszystkiego uczymy się przez doświadczenie. W centrum sami możemy wszystko poznać – dowiedzieć się, jakie są gatunki drzew, co nam dają drzewa i las zarówno w kontekście lokalnym, jak i globalnie – podkreślił.

Dodał, że Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej to miejsce, w którym edukacja łączy się z dobrą zabawą i nowoczesną technologią, które zostało stworzone z myślą, by „zaciekawić, zaktywizować i w połączniu z tradycyjnym wyjściem do lasu pokazać, jak lasy, jak przyroda funkcjonuje i co się w niej dzieje”.

13 punktów ekspozycyjnych

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej oparte jest na multimediach. 13 punktów ekspozycyjnych zostało wykonanych z drewna, by w pełni wyeksponować potencjał tego ekologicznego, odnawialnego materiału. Każde stanowisko niesie także dużą dawkę wiedzy. W Centrum z pomocą rozszerzonej rzeczywistości można m.in. własnoręcznie posadzić drzewo, zasiąść w kabinie harwestera czy spróbować łapać promienie słońca niczym liście drzew.

Virtual Reality

– Centrum daje nam mnóstwo możliwości, bo wszystkiego w lesie nie jesteśmy w stanie za każdym razem pokazać. Nie jesteśmy w stanie np. o każdej porze roku posadzić drzewa – a w Centrum możemy spróbować to zrobić zakładając gogle VR. Można tam także spróbować – wirtualnie – własnoręcznie ściąć drzewo pilarką, zasiąść w kabinie harwestera, ale też dowiedzieć się o roli i znaczeniu drewna w przyrodzie i gospodarce – powiedział.

Maćkowiak podkreślił, że leśnicy z Obornik na stworzenie w Wielkopolsce tego multimedialnego centrum edukacji leśnej otrzymali ze środków UE ponad 3 mln zł.

Jak tłumaczył zastępca nadleśniczego ds. rozwoju Nadleśnictwa Oborniki Jarosław Bator: – sięgnęliśmy po najnowsze technologie. Od zabawy w łapanie strumieni światła w procesie fotosyntezy, przez fizyczne pokazanie, jak drzewa transportują wodę w pniach, aż po narzędzia wirtualnej rzeczywistości. Mamy jedyny symulator harwestera i pilarki w Polsce dedykowany edukacji leśnej (w ośrodkach leśnych), oczywiście poza profesjonalnym sprzętem szkoleniowym dla operatorów. Przyświeca nam zasada: nauka przez zabawę i zaangażowanie – podkreślił.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki Jacek Szczepanik zaznaczył, że – tłem naszej wystawy jest edukacja społeczeństwa w kierunku oszczędnego korzystania z zasobów przyrody. Musimy pamiętać, że to od nas należy utrzymanie środowiska w takim stanie, by dobrze w nim się czuli nasi następcy, dzieci i wnuki. Dodatkowo jestem przekonany, że pobyt w izbie będzie niezapomnianym doświadczeniem dla lokalnej społeczności – wskazał.

Nowoczesne Centrum Edukacji Leśnej można odwiedzać od poniedziałku do soboty po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z Nadleśnictwem.

Innowacyjne nadleśnictwo

Dyrektor RDLP w Poznaniu dr. inż. Andrzej Konieczny uważa, że Nadleśnictwo Oborniki jest najbardziej innowacyjnym nadleśnictwem poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych. – Tutejsi leśnicy są pełni pasji i zaangażowania. Umożliwia to powstanie takich wyjątkowych centrów edukacji leśnej – dodał.

Windą do lasu

Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki środkom UE z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, w ramach 2 projektów: „Windą do lasu – kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonej gospodarce leśnej wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych”, oraz „Windą do lasu – kampania edukacyjno-informacyjna o zrównoważonym użytkowaniu zasobów naturalnych wraz z modernizacją infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki uwzgledniającą potrzeby osób niepełnosprawnych – II etap.”.

Czytaj więcej

Skomentuj