Lasy wokół Olsztyna będą jeszcze bardziej atrakcyjne – powstanie tu Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Olsztyńskie”.

Kompleks będzie miał 34 tys. hektarów. Obejmie teren Nadleśnictw Olsztyn i Kudypy. Powstanie kompleksu umożliwi dalszy rozwój takich kluczowych z punktu widzenia ochrony przyrody i edukacji leśnej obiektów, jak Arboretum w Kudypach, czy też Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce. Powstanie Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Olsztyńskie” będzie oznaczać także budowę w podolsztyńskich lasach nowych ścieżek edukacyjnych i innych obiektów, służących, jak najlepszemu udostępnianiu lasu społeczeństwu.

Leśne Kompleksy Promocyjne to zwarte obszary lasu, w których leśnicy pokazują, że można skutecznie pogodzić najważniejsze zadania leśnictwa: produkcję drewna, ochronę przyrody i udostępnianie lasu społeczeństwu. W Leśnych Kompleksach Promocyjnych testuje się nowe technologie leśne i prowadzi doświadczenia.  LKP to także platforma współpracy leśników ze społeczeństwem. Każdy LKP posiada swoją radę naukowo-społeczną. Tworzą ją lokalni samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, czy też mediów. 

Na terenie RDLP w Olsztynie od 9 lat działa już LKP „Lasy Mazurskie”. Obejmuje on Puszczę Piską, a na jego terenie znajdują się takie atrakcje, jak Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Spychowie, Muzeum Leśne w Nadleśnictwie Spychowo, liczne ścieżki rowerowe i dydaktyczne, czy też Izba Leśna w Nadleśnictwie Strzałowo.

źródło: olsztyn.lasy.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj