Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Lawendowe Wzgórza zamiast składowisk

Lawendowe Wzgórza zamiast składowisk
10.03.2014, o godz. 10:11
czas czytania: około 2 minut
0

Uciążliwe składowiska odpadów staną się wzgórzami pokrytymi zielenią z wytyczonymi ścieżkami edukacyjnymi. Umożliwi to 32 mln zł z UE i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Naturze zostanie przywróconych dziewięć takich obiektów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Składowiska odpadów choć nieczynne, to wciąż są niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Z czasem mogą zatruwać wody, glebę i powietrze. – Na Dolnym Śląsku najpilniejsze prace rekultywacyjne trzeba wykonać w Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach  – mówi Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa Sp. z o.o. z  Wrocławia pozyskała na nowatorskie inwestycje 25 mln zł z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Wsparcia w wysokości około 7 mln zł udzieli także WFOŚiGW we Wrocławiu. Składowiska o łącznej powierzchni ponad 21 ha zostaną zabezpieczone a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed spływem deszczówki, która może wypłukiwać zanieczyszczenia. Na zboczach wysypisk zostaną posadzone rośliny i wytyczone ścieżki edukacyjne. Dzięki tym planom renaturalizacji projekt zyskał także nieformalną nazwę „Lawendowe wzgórza”.

Góra śmieci w Polanicy jest położona niespełna 200 m od rzeki Bystrzyca Dusznicka. Grozi to skażeniem jej wód. Nieczynne wysypisko nie jest także najlepszą wizytówką dla tego znanego uzdrowiska. Składowisko w Bystrzycy Kłodzkiej jest położone zbyt blisko domów. Obiekt jest także w strefie ochronnej zbiornika wód podziemnych Śnieżnik-Góry Bialskie. Ma on strategiczne znaczenie w gospodarce wodnej kraju. Składowisko w Przemkowie jest zlokalizowane na terenach chronionych – w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. W Jędrzychowicach wielką niewiadomą jest zawartość wód gruntowych spływających spod wysypiska do położonej kilkadziesiąt metrów dalej Nysy Łużyckiej. 

Projekt, którego całkowita wartość wynosi ponad 32 mln zł będzie także realizowany na składowiskach w Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach (gm. Sobótka), Sulęcinie (gm. Siechnice) i Struży (gm. Mietków). Zadanie zostanie zakończone w grudniu 2015 r. W kolejce do rekultywacji jest jeszcze następnych 14 składowisk.

Spółka Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa została utworzona  przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin regionu: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanicę-Zdrój, Ziębice, Sobótkę, Siechnice i Bystrzycę Kłodzką. DAWG jest spółką ze 100 proc. udziałem Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026