Ponad 200 tys. zł zebrano w Legnicy na odbudowę Parku Miejskiego, który ucierpiał na skutek katastrofalnego huraganu w lipcu 2009 roku.

Huragan zniszczył około 2,5 tysiąca drzew w legnickim Parku Miejskim. Setki kolejnych bardzo poważnie ucierpiało biologicznie i – mając naderwany układ korzeniowy – ze względów bezpieczeństwa wciąż jest sukcesywnie wymienianych na nowe. Zniszczenia w ogromnej części dotyczą bardzo cennego starodrzewu.

30 lipca 2009 roku, w tydzień po huraganie Urząd Miasta uruchomił konto opatrzone hasłem Darowizna Park Legnica, na którym do końca grudnia 2010 r. udało się zgromadzić 211.593,04 zł. Są to pieniądze pochodzące z serdecznych darowizn osób prywatnych, firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Zgodnie z deklaracją Prezydenta Legnicy, każda wpłacona złotówka mogła być i została wykorzystana wyłącznie na odbudowę parku.

Rewitalizacja legnickiego parku po huraganie przebiegała pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, zgodnie z projektem odtworzenia jego historycznej postaci dendrologicznej i zabytkowego założenia. Za pieniądze pochodzące z publicznej zbiórki służby Urzędu Miasta zakupiły ok. 290 nowych drzew. Są to  dorodne, kilkunastoletnie sadzonki o wysokości od ok. 3 do 5,5 metra, z rozwiniętym systemem korzeniowym.

Wśród dostarczonych do Legnicy nowych drzew znalazły się: buki pospolite, dęby szypułkowe, klony jawory, klony zwyczajne, kasztanowce białe, sosny wejmutki, lipy szerokolistne, lipy drobnolistne, kasztanowce czerwone, kasztanowce białe, choiny kanadyjskie, leszczyny tureckie, tulipanowiec i platany. Drzewa odtwarzające historyczny układ przyrodniczy i kompozycyjny parku sadzono w rejonie Koziego Stawu, ulic Witelona, Powstańców Śląskich, Korfantego, Mickiewicza i Alei Orła Białego. W miejsce zniszczonych, sędziwych poprzedników trafiają nowe, identyczne gatunkowo. Łączny koszt zakupu i posadzenia 290 drzew oraz wyremontowania Palmiarni (naprawa jej dachu i murku kosztowała 39 699,91 zł) wynosi ok. 300 tys. zł.

W akcję włączyło się Towarzystwo Miłośników Legnicy „Pro Legnica”, które prowadząc równoległą do miejskiej społeczną zbiórkę pieniędzy, zgromadziło kwotę 46.000 zł. TML przeznaczyło te środki na zakup drzew. Są to lipy drobnolistne (60 egzemplarzy).

– Tamta tragedia wydobyła z ludzi potrzebę mówienia o parku, jak o kimś bliskim – z miłością i szacunkiem, o tym, jaki był dla legniczan ważny. To była wielka próba dla nas wszystkich i sprawdziliśmy się – mówił w pierwszą rocznicę huraganu prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. – Jeżeli chcemy coś zdziałać, musimy zrobić to razem, i to się udało. Jedni pracowali przy sprzątaniu, inni mogli pomóc, dokładając swe darowizny na nowe drzewa i wpłacając pieniądze na specjalne konto. Mówiłem to wiele razy, ale dziś jeszcze powtórzę: dziękuję najserdeczniej wszystkim – niestrudzonym legniczanom, przyjaciołom z innych miast, firmom, instytucjom, organizacjom. Razem rozpoczęliśmy dzieło odbudowy i razem je zakończymy.

Realizacja tego zamierzenia stała się w pełni możliwa dzięki zdobyciu przez miasto ponad 3 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na odtworzenie parkowej zieleni.

źródło: portal.legnica.eu

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj