W Muzeum Wigier ochrzczono Leptedorę II – łódź z przeszklonym dnem, która bedzie służyć celom edukacyjnym. Blisko 80% kosztów projektu finansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansował przekazując 184 tys. zł na zakup łodzi, przeszkolenie załogi i opracowanie scenariuszy lekcyjnych.

Leptodora II jest niewielką jednostką, zabierającą na pokład ok. 10 osób, której dno jest nie tylko przeszklone, ale też bardzo płaskie, dzięki czemu zanurzenie łodzi wynosi zaledwie 10 cm i praktycznie nie ma dla niej miejsc niedostępnych. Kabina łodzi wyposażona jest w rolety, którymi można zaciemnić wnętrze, zaś w dolnej części kadłuba pod wodą zamontowane są reflektory, którymi można oświetlić dno jeziora. Nazwa Leptodora pochodzi od wyjątkowo dużej, jak na organizm zooplanktonowy, drapieżnej wioślarki – skorupiaka obecnego w polskich wodach śródlądowych. Pierwsza łódź o tej nazwie służyła w latach '50 do badań prof. Alfredowi Lityńskiemu – założycielowi stacji hydrobiologicznej nad Wigrami.

W ciągu roku szkolnego z łodzi korzystać będą najczęściej zorganizowane grupy szkolne, a w sezonie wakacyjnym będzie do dyspozycji turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy. Dyrektor Muzeum Wigier Maciej Ambrosiewicz zapewnia, że prawie wszystkie terminy lekcji w bieżącym roku zostały już zarezerwowane.  Optymalnym terminem na taką wycieczkę jest jesień ze względu na dużą przejrzystość wody jak i na bogactwo fauny i flory, która teraz w maju dopiero budzi się do życia.

Projekt edukacyjny, którego zwieńczeniem był m.in. zakup tej niezwykłej łodzi, złożony przez Wigierski Park Narodowy, uzyskał wysoką ocenę i w 2010 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej programu NFOŚiGW dofinansowania projektów  z zakresu edukacji ekologicznej.

Narodowy Fundusz od wielu lat dofinansowuje liczne projekty proekologiczne  realizowane w Wigierskim Parku Narodowym – zarówno budowę infrastruktury dydaktycznej (pomosty, ścieżki edukacyjne, muzeum Wigier) jak i działalność edukacyjną (m.in. opracowywanie scenariuszy zajęć).

źródło: nfosigw.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj