Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Leptedora II z przeszklonym dnem

Leptedora II z przeszklonym dnem
16.05.2011, o godz. 8:29
czas czytania: około 2 minut
0

W Muzeum Wigier ochrzczono Leptedorę II - łódź z przeszklonym dnem, która bedzie służyć celom edukacyjnym. Blisko 80% kosztów projektu finansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sfinansował przekazując 184 tys. zł na zakup łodzi, przeszkolenie załogi i opracowanie scenariuszy lekcyjnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Leptodora II jest niewielką jednostką, zabierającą na pokład ok. 10 osób, której dno jest nie tylko przeszklone, ale też bardzo płaskie, dzięki czemu zanurzenie łodzi wynosi zaledwie 10 cm i praktycznie nie ma dla niej miejsc niedostępnych. Kabina łodzi wyposażona jest w rolety, którymi można zaciemnić wnętrze, zaś w dolnej części kadłuba pod wodą zamontowane są reflektory, którymi można oświetlić dno jeziora. Nazwa Leptodora pochodzi od wyjątkowo dużej, jak na organizm zooplanktonowy, drapieżnej wioślarki – skorupiaka obecnego w polskich wodach śródlądowych. Pierwsza łódź o tej nazwie służyła w latach '50 do badań prof. Alfredowi Lityńskiemu – założycielowi stacji hydrobiologicznej nad Wigrami.

W ciągu roku szkolnego z łodzi korzystać będą najczęściej zorganizowane grupy szkolne, a w sezonie wakacyjnym będzie do dyspozycji turystów odwiedzających Wigierski Park Narodowy. Dyrektor Muzeum Wigier Maciej Ambrosiewicz zapewnia, że prawie wszystkie terminy lekcji w bieżącym roku zostały już zarezerwowane.  Optymalnym terminem na taką wycieczkę jest jesień ze względu na dużą przejrzystość wody jak i na bogactwo fauny i flory, która teraz w maju dopiero budzi się do życia.

Projekt edukacyjny, którego zwieńczeniem był m.in. zakup tej niezwykłej łodzi, złożony przez Wigierski Park Narodowy, uzyskał wysoką ocenę i w 2010 roku znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej programu NFOŚiGW dofinansowania projektów  z zakresu edukacji ekologicznej.

Narodowy Fundusz od wielu lat dofinansowuje liczne projekty proekologiczne  realizowane w Wigierskim Parku Narodowym – zarówno budowę infrastruktury dydaktycznej (pomosty, ścieżki edukacyjne, muzeum Wigier) jak i działalność edukacyjną (m.in. opracowywanie scenariuszy zajęć).

źródło: nfosigw.gov.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024