W tym roku samorząd Leszna wyemituje obligacje komunalne warte 31 milionów złotych. Pieniądze z nich uzyskane pójdą między innymi na budowę dróg i spłatę wcześniejszych zobowiązań miasta.

Umowę o emisji obligacji podpisał we wtorek prezydent Leszna Tomasz Malepszy z przedstawicielami banku PKO BP SA. Obligacji będzie 31 tysięcy. Każda warta 1000 zł.

Pierwsze obligacje Leszno wyemitowało 8 lat temu. Obecna emisja w wysokości 31 mln zł jest jednak największą w historii miasta. – Nie ma innej drogi, gdy chce się inwestować – tłumaczy prezydent Malepszy i dodaje, że obligacje są znacznie korzystniejsze niż kredyty czy pożyczki, dlatego samorząd się na nie decyduje.

Wzrastającą popularność obligacji zauważają też bankowcy. Marcin Święcicki z PKO BP SA podkreśla, że jego bank w ciągu minionych dwunastu miesięcy był organizatorem aż 100 emisji, a do końca tego roku przygotuje ich kolejnych 100.

– Samorząd, który raz wyemituje obligacje, będzie z nich korzystał po raz drugi i trzeci – dodaje Marcin Święcicki. Za obligacje gminy i powiaty budują przede wszystkim drogi, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, szkoły, mieszkania komunalne, obiekty rekreacyjno-sportowe. Obligacje pozwalają samorządom współfinansować inwestycje, na które dostają pieniądze z Unii Europejskiej, dlatego też cieszą się one tak wielkim zainteresowaniem.

Pieniądze z obligacji wyemitowanych przez Leszno przeznaczone zostaną m.in.: na modernizację drogi 323 od Alei Konstytucji 3 Maja przez Zaborowo, na budowę dróg gminnych i Gimnazjum nr 9 na Zatorzu. Część kwoty będzie przeznaczona na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

źródło: leszno.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj