Na Noc Muzeów swoje podwoje otwiera także Muzeum Wodociągów przy ulicy Lipowej w Lesznie oraz słynna już Wieża Ciśnień przy ul. Poniatowskiego w Lesznie. Obiekty będzie można zwiedzać 15 maja w godzinach 19.00 do 24.00. W zwiedzaniu towarzyszyć będą przewodnicy. Zwiedzanie będzie uatrakcyjnione prezentacja multimedialną dotyczącą historii MPWiK.

W budynku, w którym kiedyś mieściła się stacji pomp i oczyszczalnia ścieków obecnie funkcjonuje Muzeum Wodociągów. Największą atrakcją jest bardzo cenny w skali Wielkopolski ruchomy zabytek techniki – zabytkowa tarcza separacyjna patentu Riensch-Wurl z Berlina. W regionie znajdują się już tylko dwa tego typu urządzenia. W Lesznie urządzenie jest bardzo dobrze zachowane, posiada swoje pierwotne rozwiązania techniczne i niemalże w całości oryginalną konstrukcję.

Wieża ciśnień to zabytek architektury wodociągowej, który ma ciekawą historię i swoją duszę. Dostrzegamy w niej ogromny potencjał. Planuje się jej renowację oraz adaptację na Ośrodek Edukacji Wieża Wodna, aby miejsce to stworzyło nową przestrzeń miejską stanowiącą nie tylko miejsce edukacji, ale także kultury i spotkań lokalnej społeczności.

Źródło: MPWiK

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj