Dziewięć małych i średnich przedsiębiorstw zostało nominowanych do Konkursu Czysty Biznes 2010 organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.

Już 5 listopada w Zakopanem poznamy laureatów tego organizowanego już po raz 12. konkursu.

Wyróżnienie w Konkursie Czysty Biznes to niepowtarzalna okazja do budowania przewagi  na rynku w oparciu o ekologiczne wdrożenia. Takie rozwiązania nie tylko poprawiają, wizerunek firmy, ale także przynoszą przedsiębiorstwom konkretne oszczędności, pomagają zyskać nowych klientów, a także stanowią punkt wyjścia do wykreowania nowych produktów i usług. Tegoroczne nominacje są doskonałym tego przykładem – to właśnie w czasie powszechnego kryzysu proste prośrodowiskowe rozwiązania są na wagę złota – niewiele kosztują, a przynoszą wymierne korzyści – mówi Ewa Figórska, kierownik realizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 1998 roku Programu Czysty Biznes. Program i związany z nim Konkurs skierowany jest  głównie do małych oraz średnich firm i pomaga im realizować sprawdzone i nowatorskie inicjatywy proekologiczne, tak, aby stały się one stałymi elementami zarządzania firmą.

Konkurs Czysty Biznes to doskonała okazja do promocji firm inwestującym w eko-rozwiązania. Pomaga rozpowszechniać prośrodowiskowe rozwiązania w różnych branżach i zachęca do skorzystania z wdrożeń, które sprawdziły się w innych firmach. Polskie, małe i średnie przedsiębiorstwa, mogą konkurować ze sobą w sześciu kategoriach: zarządzanie energią, wodą i odpadami, innowacyjny produkt, innowacyjny proces. Zdobycie nagrody Czystego Biznesu może okazać się początkiem drogi do międzynarodowego sukcesu. Laureaci Konkursu Ogólnopolskich Nagród Czysty Biznes mogą bowiem uczestniczyć w krajowych eliminacjach do Europejskich Nagród Biznes dla Środowiska przyznawanych co dwa lata przez Komisję Europejską.

Wśród zgłoszonych do tegorocznej edycji Konkursu firm wyłoniono 9 finalistów: Tarnowskie Centrum Informacji, Karczma w Krzywaczce, Swedwood Poland Sp. z o. o. Oddział w Skoczowie, krakowskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Van Gansewinkel Polska Sp. z o.o., P.P.U.H. ,,Komart” Sp. z o.o. z Knurowa, FLUID Kooperacja Sp. z o.o. z Sędziszowa, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., Styx Sp. z o.o. z Warszawy, Ośrodek Rekreacji i Wypoczynku „Nad Zalewem” Sp. z o.o. z Krakowa.

Laureatów Konkursu wybierze kapituła, w skład której wchodzą m. in. Henryka Bochniarz – Prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Beata Adamczyk – Naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej w Departamencie Rozwoju Gospodarki Ministerstwa Gospodarki, Jan Okulicz – doradca Zarządu Toyota Motor Poland, Jerzy Brniak – Prezes Zarządu BP Polska.

Uroczyste ogłoszenie Laureatów Konkursu nastąpi podczas XII Dorocznego Spotkania Klubów Czystego Biznesu, które odbędzie się 5 listopada w Nosalowym Dworze w Zakopanem. Jak co roku, ceremonii wręczenia nagród towarzyszyć będzie konferencja dotycząca aktualnych tematów środowiskowych. Tym razem poruszony zostanie temat efektywności energetycznej jako szansy na rozwój MSP. Edukacja przedsiębiorców w tym zakresie, a także wskazanie im mechanizmów wspierania efektywności energetycznej są niezwykle istotne w kontekście celów stawianych Polsce przez Unię Europejską: redukcji zużycia energii końcowej, poprawy efektywności energetycznej gospodarki oraz zmniejszenia emisji CO2

W trakcie spotkania, w którym będą uczestniczyć przedstawiciele różnych resortów (duży i mały biznes, w tym ok. 300 MSP zrzeszonych w Programie Czysty Biznes, instytucje rządowe i pozarządowe, ekonomiści), poruszony zostanie temat mechanizmów wspierania efektywnych energetycznie wdrożeń w przedsiębiorstwach m.in. poprzez białe i zielone certyfikaty, Clean Development Mechanism, Joint Implementation Project, a także zielonego budownictwa.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj