W Warszawie rusza akcja ochrony kasztanowców przed szkodnikami. Stołeczne Biuro Ochrony Środowiska i Zarząd Oczyszczania Miasta pod hasłem „Liść polecony” zachęcają do wspólnego grabienia i usuwania liści.

Do akcii zwalczania szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka,  zapraszane są placówki oświatowe i opiekuńcze. Ich rola polega na zorganizowaniu wśród dzieci i młodzieży akcji wygrabiania i zbierania liści kasztanowców rosnących na terenie placówek. Placówki oświatowe, które aktywnie włączą się do akcji otrzymają dyplomy i upominki.

Liście zebrane w pryzmy lub zapakowane do worków foliowych odbierane będą przez Zarząd Oczyszczania Miasta po uprzednim zgłoszeniu pod bezpłatny numer infolinii CZYSTOŚĆ 0 800 800 117.

Zgłaszany może być wywóz wyłącznie liści kasztanowców. Nie będą odbierane liście kasztanowców pomieszane z liśćmi innych drzew i gałęziami. Zgłoszenie od danej placówki będzie przyjmowane tylko jednorazowo. Liście należy zgromadzić w miejscu, do którego będzie mógł dojechać samochód.  Zgłaszając należy określić ich ilość, tj. ilość oraz pojemność worków lub wielkość pryzmy (np. 3mx4mx2m).

"W ubiegłorocznej edycji akcji odebraliśmy 134 zgłoszenia od szkół, przedszkoli, ogrodów jordanowskich, muzeów i przychodni. Najaktywniej liście wygrabiano w ogródkach przy przedszkolach, aż tych 79 placówek zgłosiło liście do odbioru. W 2010 r. wywieziono i zutylizowano 1 360 metrów przestrzennych liści kasztanowców" – informuje ZOM.

Zgłoszenia dotyczące wywozu liści będą przyjmowane do 15 listopada.

źródło: um.warszawa.pl, zom.waw.pl
 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj