Litwa zaoferowała mieszkańcom darmowy odbiór elektrośmieci

Litwa zaoferowała mieszkańcom darmowy odbiór elektrośmieci
Bartłomiej Leśniewski
20.07.2022, o godz. 8:24
czas czytania: około 2 minut
0

Ekipa „Dbam o jutro” (lit. „Man rūpi rytojus”) przyjeżdża po stare lodówki, kuchenki czy inne sprzęty AGD, których mieszkańcy w każdym zakątku Litwy już nie potrzebują. Zespół pomoże znieść sprzęt z każdego piętra mieszkania.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Bezpłatny wywóz można zarejestrować telefonicznie lub online – donosi „Kurier Wileński”.

Drugie życie albo recykling

Jak opisuje gazeta w pierwszej kolejności badane są niepotrzebne sprzęty gospodarstwa domowego i urządzenia elektroniczne zebrane od mieszkańców. Niektóre urządzenia otrzymują drugie życie i wędrują do rąk najbardziej potrzebujących.

Jeśli starej elektroniki i sprzętu nie można naprawić, urządzenia są poddawane recyklingowi, aby cenne materiały można było ponownie wykorzystać. “Do produkcji urządzeń elektronicznych potrzebna jest szeroka gama surowców: metale, tworzywa sztuczne, guma, szkło, półprzewodniki, smary, gazy, a także materiały o wysokiej wartości, takie jak złoto, srebro, miedź czy platyna i prawie wszystkie te materiały można ponownie wykorzystać” – pisze „Kurier Wileński”.

„Dbam o jutro” jest częścią systemu gospodarowania odpadami sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii i akumulatorów organizowanego przez litewskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów.

90 proc. odzysku

Według wyliczeń ogólnoeuropejskiego Związku Pracodawców AGD – APPLiA obecnie odzyskuje się aż 90 proc. metali oddawanych prawidłowo w ramach systemu odbioru ZSSE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny). – Ale dotyczy to tego sprzętu, który z rynku udało się zebrać. A nie jest tak, że zbiera się go w 100 procentach – zastrzega Paolo Falcioni, dyrektor generalny APPLiA Europe.

Dobry wynik uzyskiwany w systemach odbioru ZSSE to dowód na to, że w branży odzysku metali dysponujemy znacznymi możliwościami technicznymi. Jednak mimo ich posiadania, w skali globalnej tylko 30 proc. metali produkcji metali wraca na rynek i jest ponownie użytych. Zestawienie tych dwóch liczb pokazuje jak wiele jeszcze zostało do zrobienia przy poprawie systemu zbiórki odpadów. – Odpad, który trafi na składowisko, czy jeszcze gorzej: na nielegalne wysypisko, często tracony jest bezpowrotnie – mówi Bartosz Kubicki, prezes zarządu polskiej firmy Elektrorecykling.

Kurier Wileński

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024