1 / 4

Miasto Szczecin oraz Wody Polskie podpisały umowę w sprawie przekazania działki w Podjuchach, na której powstanie nowoczesna baza dla lodołamaczy.

Ze względu na spływ pokrywy lodowej większość akcji lodołamania zaczyna się właśnie na wysokości Podjuch. Stąd – jak mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie – decyzja o budowie bazy dla lodołamaczy właśnie w tym miejscu.

Inwestycja będzie polegała na budowie bazy postojowo-cumowniczej w Szczecinie, przy ul. Karpiej. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Przetarg ogłoszony zostanie w trzecim kwartale 2020 r., rozpoczęcie robót zaplanowano na grudzień. Według szacunków Wód Polskich zadania zostanie zrealizowane w pierwszym kwartale roku 2022.

Baza dla lodołamaczy będzie nowoczesna, funkcjonalna i przestronna. Zaplanowane zostało zaplecze techniczne oraz miejsce, gdzie lodołamacze przechodzić będą doraźne naprawy.

W ramach pierwszego etapu przewidziana jest m.in. rozbiórka istniejącej infrastruktury działkowej, nabrzeży basenu postojowego oraz umocnień brzegowych wzdłuż rzeki Regalicy, a w następnych budowa nabrzeża postojowo-cumowniczego dla lodołamaczy o długości ok. 140 m, z miejscami do cumowania dla ośmiu jednostek. Przebudowany zostanie także basen manewrowo-postojowy i wybudowany budynek magazynowo-warsztatowy, garaż i wiata magazynowa. Cały teren zostanie zagospodarowany i uporządkowany.

Wody Polskie planują także kolejny etap inwestycji, który zakłada budowę budynku biurowego w Podjuchach i jeszcze jednego garażu.

Budowa bazy ma m.in. poprawić efektywność działań przeciwpowodziowych. – Akcja lodołamania to najskuteczniejsze narzędzie minimalizacji ryzyka wystąpienia powodzi zimowych na Odrze, redukcji ich zasięgu oraz możliwość operacyjnego wykorzystywania utworzonych miejsc postojowych. Wykonana infrastruktura docelowo przeznaczona będzie do wspólnego użytku przez Nadzór Wodny i RZGW w Szczecinie – mówi Magdalena Sztukiel, zastępca dyrektora Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą.

W Szczecinie, właśnie Wód Polskich budowane są właśnie dwa nowoczesne lodołamacze liniowe, które będą gotowe na przełomie roku 2020/2021.

Czytaj więcej

Skomentuj