Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Łódź: 19 milionów do zwrotu?

Łódź: 19 milionów do zwrotu?
06.04.2011, o godz. 10:04
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska domaga zwrotu 19 mln euro wraz z odsetkami, czyli dotacji unijnej wykorzystanej przy modernizacji Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W łódzkim magistracie od końca lutego trwa kontrola ministerstwa rozwoju regionalnego. Poprzedziła ją przeprowadzona w ubiegłych latach kontrola OLAF-u (Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych), który bada rzetelność inwestycji z dofinansowaniem unijnym. Wówczas po raz pierwszy wskazane zostały nieprawidłowości w pierwszym etapie modernizacji GOŚ, czyli w latach 2004-2006. Trzy tygodnie temu do urzędu wpłynęła informacja, że Komisja Europejska nakazuje zwrot unijnych środków. OLAF zgłosił też pierwsze wnioski do prokuratora generalnego.

– Kontrola ministerstwa nadal trwa. Do 7 kwietnia otrzymaliśmy czas na odniesienie się do zarzutów. Powołaliśmy specjalny zespół, który pracuje nad tą sprawą – powiedział wiceprezydent Łodzi Paweł Paczkowski.

Wiceprezydent dodał jednak, że z uwagi na toczące się postępowanie miasto nie poda na razie bliższych szczegółów, także nazwiska osoby, która może w tej sprawie odpowiadać karnie. Prezydent Hanna Zdanowska dodała jednak, że doniesienie do prokuratora generalnego nie dotyczy osoby Włodzimierza Tomaszewskiego, który jako ówczesny wiceprezydent miasta Łodzi był jedną z osób nadzorujących projekt GOŚ.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", chodzi o Jerzego Widzyka, który był doradcą byłego prezydenta miasta Jerzego Kropiwnickiego, a jednocześnie zasiadał w radzie nadzorczej GOŚ i odpowiadał za pozyskiwanie pieniędzy unijnych. Kropiwnicki i Widzyk znają się z czasów, gdy obaj byli ministrami w rządzie Jerzego Buzka. Jerzy Widzyk był szefem kancelarii Jerzego Buzka, od 2000 r. ministrem transportu. Jerzy Kropiwnicki był szefem Rządowego Centrum Studiów Strategicznych.

– Komisja mogła pójść dwiema drogami: poczekać na rozstrzygnięcie kontroli lub nakazać zwrot środków. Zdecydowała o natychmiastowym nakazie zwrotu środków. Jeżeli ministerstwu nie uda się „obronić" tych pieniędzy, będzie musiało je zwrócić, a tym samym dochodzić swoich roszczeń od samorządu – wyjaśniła prezydent Hanna Zdanowska – Na razie poproszono nas jedynie o ustosunkowanie się do zarzutów. Gdyby ostatecznie zapadła niekorzystna dla nas decyzja, będziemy się od niej odwoływać, trudno mi jednak przewidzieć, z jakim skutkiem. Podczas wstępnej kontroli MRR nie potwierdzono zarzutów OLAF-u, Komisja Europejska postąpiła jednak inaczej. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że pierwszą instytucją nadzorującą projekt GOŚ było Ministerstwo Ochrony Środowiska, nie samorząd łódzki – mówi prezydent Zdanowska.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków oczyszczająca ścieki z Łodzi, Pabianic i Konstantynowa położona jest na prawym brzegu rzeki Ner, na styku granic gmin: Łódź, Pabianice i Konstantynów. W pobliżu rzeki znajdują się składowiska dla ubocznych produktów procesu oczyszczania, tzw. skratek, piasku i osadu. Oczyszczalnia wraz ze strefą ochronną zajmuje powierzchnię 339 ha. Budowa Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi rozpoczęła się w 1975 roku i cały czas trwa. Zarządza nią spółka miejska. Miasto ma w niej 99,9 proc. udziałów, a resztą Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

źródło: uml.lodz.pl, Gazeta Wyborcza Łódź

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024