Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Łódź: czystsza woda w Arturówku

Łódź: czystsza woda w Arturówku
28.09.2009, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Zbiorniki wodne w łódzkim Arturówku będą zrekultywowane. Estetyka oraz walory zdrowotne jednego z najważniejszych obiektów weekendowej rekreacji łodzian z roku na rok mają być coraz lepsze.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

Woda będzie czystsza zarówno w stawach na Arturówku, jak i w rzece Bzurze. Wyeliminowane zostaną m.in. toksyczne zakwity sinic i zanieczyszczenia bakteriologiczne. Realizacja projektu potrwa 5 lat – rozpocznie się wraz z początkiem 2010 roku i potrwa do końca 2014 roku. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 1 mln 250 tys. euro.

Działania w ramach przedsięwzięcia pn. „Ekohydrologiczna rekultywacja zbiorników rekreacyjnych „Arturówek” (Łódź) jako modelowe podejście do rekultywacji zbiorników miejskich” będą prowadzone w trzech zbiornikach: dolnym, który pełni funkcję kąpieliska, środkowym – rekreacyjnym, po którym można pływać sprzętem wodnym oraz górnym, spełniającym funkcję osadnika. Adaptacji ekohydrologicznej poddane zostaną też dwa zbiorniki znajdujące się na Bzurze. Wszystkie będą oczyszczone z osadów. Wokół stawów stworzona zostanie strefa buforowa z roślinności, powstaną też maty roślinności pływającej – ich zadaniem stanie się wyłapywanie szkodliwych substancji, zanieczyszczających wodę. Zaplanowano również specjalistyczne szkolenia i działania w zakresie przechwytywania wody opadowej.

– Istotą jest to, by oczyszczenie zbiorników było trwałe, i aby w przyszłości oczyszczały się one same. Dzięki metodzie wypracowanej przez zespół prof. Macieja Zalewskiego, pieniądze, które włożymy w ten projekt, wykorzystamy najbardziej efektywnie, ponieważ doświadczenia, które tutaj zdobędziemy zastosujemy również przy rekultywacji Stawów Stefańskiego i Stawów Jana – powiedział wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski. – Osiągniemy efekty zdrowotne i rekreacyjne, ale też gospodarcze: stworzone zostaną nowe miejsca pracy i pozyskamy nowe źródła energii. Ten projekt to wyzwanie dla naukowców, służb komunalnych i planistów – by projektowali jak najwięcej miejsc zielonych i jak najwięcej miejsc do przechwytywania wody do życia w mieście.

Zrewitalizowane zbiorniki wraz ze zmodernizowaną siecią łódzkich rzek i licznymi parkami mają stanowić „zielono-niebieską sieć” wokół miasta, która poprawi warunki i jakość życia łodzian.

Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy Uniwersytetu Łódzkiego, Urzędu Miasta Łodzi, Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego podjęcie i wykonanie jest możliwe m.in. dzięki trwającej już od kilku lat w Łodzi modernizacji sieci wodno-kanalizacyjnej i burzowej.

źródło: uml.lodz.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024