Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Łódź: program redukcji dzików

Łódź: program redukcji dzików
25.11.2013, o godz. 15:46
czas czytania: około 2 minut
0

Od 2007 roku Leśnictwo Miejskie w Łodzi prowadzi program redukcji dzików. Odławianie jest konieczne, bo w ciągu ostatnich lat populacja tych zwierząt gwałtownie rozrosła się w Lesie Łagiewnickim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Złapane dziki, trafiają 400 kilometrów do miasta – ta odległość gwarantuje, że nie wrócą do Łodzi. Tylko w tym roku leśnikom udało się zmniejszyć ich liczebność o 80 sztuk. Od początku trwania programu o 446 zwierząt.

– Problem wzrostu populacji dzików nie dotyczy tylko Łodzi, ale każdego dużego miasta, takiego jak np. Wrocław, Gdańsk czy Szczecin. W tej chwili mamy 300 dzików w Lesie Łagiewnickim, drugie tyle – 300, być może 400 sztuk bytuje poza granicami Lasu Łagiewnickiego – na terenach ugorowanych, w pobliżu rzek i kanałów – opowiada Kamil Polański z Leśnictwa Miejskiego w Łodzi.

Dziki łapie się do tzw. odłowni. To specjalne zagrody z zatrzaskiwanym wejściem. W tej chwili Leśnictwo ma ich 6. Sam proces jest długotrwały. Najpierw oswaja się dziczą watahę z zagrodą, sypiąc jedzenie, np. kukurydzę. Następnie obserwuje, czy są zainteresowane pokarmem oraz czy wchodzą do środka odłowni. Kiedy leśniczy uzna, że jest szansa na złapanie wszstkich zwierząt z watahy – czeka na nie w specjalnie ustawionej ambonie, by w stosownym momencie zamknąć odłownię. Cały proces trwa – w zależności od ufności stada od kilku dni, do kilku tygodni. Odławianie odbywa się w nocy, kiedy dziki żerują.

A co zrobić, jeśli na spacerze spotkamy dziki?

Przede wszystkim nie panikować, krzyczeć czy machać rękami. Koło pasącej się watahy należy przechodzić spokojnie, w bezpiecznej odległości, albo wycofać i przejść inną drogą. W okresie wiosennym, kiedy zwierzęta nają młode i podczas jesiennych wypadów na grzyby unikajmy gęstych młodników, w których zwierzęta wypoczywają w dzień. Dzików nie wolno też dokarmiać.

Według przelicznika powierzchni lasu dzików w Łagiewnikach powinno być około 50. Teren ten jest jednak dość specyficznym środowiskiem, sprzyjającym tym ważnym dla ekosystemu zwierzętom – naturalne cieki wodne, obfitość pokarmu – żołędzi i orzeszków bukowych. W lesie dziki spełniająważną rolę – zjadają gryzonie i szkodniki, oczyszczają las z padliny, a także spulchniają glebę, zakopując przy okazji żołędzie i bukwie – umożwliając ich zakiełkowanie de facto "sadzą" nowe drzewa.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024