Wyższa sprzedaż surowców to niższe koszty gospodarowania odpadami
“Jest to w dużej mierze zasługa ciężkiej pracy pracowników sortowni, na terenie której pracuje codziennie 160 osób, wielu pracowników działu usług – dowożących odpady, a także mieszkańców Łodzi, którzy z roku na rok coraz lepiej segregują śmieci w domach” – dodała Baranowska.
W liczbach
W tym roku na liście odzyskanych surowców przoduje szkło – 4493 tony, karton – 2392 tony i papier – 630 ton. Odpady szklane nadają się do odzysku w 100 proc., nawet jeśli są potłuczone. Z kolei z 1 tony makulatury można uzyskać 900 kg nowego produktu, co pozwala uratować aż 17 drzew.
Pracownicy łódzkiej sortowni w ciągu jednego tygodnia odzyskują ok. 15 ton plastikowych butelek PET. W I półroczu zebrano 526 ton tego surowca, który jest bardzo wszechstronny; stosuje się go w produkcji opakowań, budownictwie i konstrukcjach, transporcie, przemyśle elektrycznym i elektronicznym, rolnictwie, medycynie czy sporcie. Tymczasem w naturze porzucona butelka PET będzie rozkładać się 500 lat.
Kolejnym cennym surowcem pozyskiwanym przez MPO z odpadów jest stal – tylko w tym roku sprzedano 367 ton tego stopu metali.
Komentarze (0)