Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: metale

Łącznie artykułów: 13.

Kubicki (Elektrorecykling): stworzyliśmy branżę, która nie istniała

Kubicki (Elektrorecykling): stworzyliśmy branżę, która nie istniała

15.06.2026
0

"20 lat temu zaczynaliśmy od młotków i śrubokrętów. Później dzięki polskiemu sprytowi udało nam się stworzyć branżę, która wcześniej nie istniała" – tak o początkach sektora recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego mówi Bartosz Kubicki, prezes firmy Elektrorecykling, z którym spotkaliśmy się w czasie 20. Konferencji "Recykling ZSEE" wydawnictwa Abrys. Jego zdaniem w dzisiejszych realiach geopolitycznych ta branża staje się kluczowa dla gospodarki.

Pakuła (Asekol): Myślmy o recyklingu sprzętu, a nie tylko wygodzie [WIDEO]

Pakuła (Asekol): Myślmy o recyklingu sprzętu, a nie tylko wygodzie [WIDEO]

26.05.2026
0

Jak zorganizować nowoczesną fabrykę, która rozmontowuje na części nowoczesną lodówkę, telewizor CRT i... pralkę "Frania"? Przed takim wyzwaniem stoją zakłady przetwarzające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który choć jest coraz wygodniejszy w obsłudze, nadal bywa trudny do zrecyklingowania. Podczas 20. Konferencji Recykling ZSEE opowiedziała nam o tym Izabela Pakuła z Asekol PL.

Mniej cukru w cukrze, czyli ile jest dziś warta zużyta lodówka?

Mniej cukru w cukrze, czyli ile jest dziś warta zużyta lodówka?

25.05.2026
0

Dzisiejsze lodówki, choć nadal spełniają tę samą funkcję co dawniej, mają coraz mniej wspólnego ze sprzętem, z którego korzystaliśmy jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. Zmieniły się nie tylko metody chłodzenia, ale też to, z jakich materiałów są skonstruowane – w telegraficznym skrócie można stwierdzić, że tworzywa sztuczne zastępują w nich metale. Jak to wpływa na rynek przetwarzania zużytego sprzętu?

Podsumowujemy dwie dekady rynku ZSEE. Ruszyła Konferencja w Warszawie

Podsumowujemy dwie dekady rynku ZSEE. Ruszyła Konferencja w Warszawie

12.05.2026
0

Choć branża zużytego sprzętu jako pierwsza w Polsce wypracowała system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, a na rynku działają dojrzałe podmioty, to wciąż pewne jest w niej tylko jedno: zmiana. Jak eksperci radzą sobie z ewoluującymi urządzeniami i gąszczem przepisów? Sprawdziliśmy to podczas 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Recykling zużytego sprzętu to surowcowe bezpieczeństwo

Recykling zużytego sprzętu to surowcowe bezpieczeństwo

24.04.2026
0

W dzisiejszych czasach dostęp do surowców przestaje być oczywistością. Europa – w tym Polska – coraz częściej musi zatem szukać ich stabilnych źródeł w swoim najbliższym otoczeniu. Jednym z najbardziej obiecujących kierunków jest recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE), który nie bez powodu nazywany jest dziś „miejską kopalnią”.

Zagraniczni recyklerzy baterii nie zaczekają na Polskę

Zagraniczni recyklerzy baterii nie zaczekają na Polskę

16.04.2026
0

Choć w dzisiejszym świecie baterie zdają się nas otaczać, na rynku ich recyklingu trwa konkurencja o dostęp do bateryjnych odpadów. Jednocześnie krajowym recyklerom trudno jest nawiązać rywalizację z zagranicznymi konkurentami przez wyśrubowane polskie przepisy administracyjne. To spore zagrożenie w obliczu szybko zmieniającej się technologii i rosnących kosztów stałych.

Jak utrzymać się na rynku ZSEE? Rozmowa z Robertem Wawrzonkiem [WIDEO]

Jak utrzymać się na rynku ZSEE? Rozmowa z Robertem Wawrzonkiem [WIDEO]

19.01.2026
0

Technologia nie śpi, a sprzęty, których używamy, zmieniają się coraz szybciej. Jednocześnie konsumenci wciąż chcą więcej i taniej, przez co zużytego sprzętu jest coraz więcej, a często też coraz gorszej jakości. Jak utrzymać się na tak wymagającym rynku, budując firmę obciążoną ogromną listą obowiązków, których dotrzymania wymagają od niej przepisy prawa? Odpowiada dr Robert Wawrzonek z ELECTRO – SYSTEM Organizacji Odzysku SEiE S.A.

„Przekaż elektrośmieci do recyklingu. Pomóż odzyskać surowce”. 8. edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci już 13 października

„Przekaż elektrośmieci do recyklingu. Pomóż odzyskać surowce”. 8. edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci już 13 października

Jak co roku, 13 października 2025 r. z inicjatywy WEEE Forum obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. W Polsce organizatorami wydarzenia są ElektroEko S.A. oraz UNEP/GRID-Warszawa a partnerami branżowymi: APPLiA Polska i Związek Cyfrowa Polska. Wydarzenie objęły honorowym patronatem Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Celem inicjatywy jest upowszechnienie zasad dotyczących przekazywania zużytego sprzętu do recyklingu.

Forum Recyklingu 2025

Forum Recyklingu 2025

Branża recyklingu stoi dziś przed ogromnymi wyzwaniami – od rosnącej ilości odpadów elektronicznych, przez zmieniające się regulacje dotyczące opakowań, aż po konieczność wdrożenia nowoczesnych technologii. Zbliżające się Forum Recyklingu ponownie zgromadzi liderów sektora, ekspertów i przedstawicieli administracji publicznej, aby wspólnie omówić kierunki rozwoju i najlepsze praktyki.

Śnięte ryby w Odrze. Są wyniki kolejnych badań

Śnięte ryby w Odrze. Są wyniki kolejnych badań

14.08.2022
0

Zakończyły się badania śniętych ryb na obecność metali ciężkich minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. – Państwowy Instytut Weterynaryjny wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb. Trwają dalsze analizy - pisze na swoim Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Już wcześniej zapewniła, że pierwsze badania wykluczyły rtęć.

css.php
Copyright © 2026