Na najbliższej sesji łódzcy radni zapoznają się z planem modernizacji i rozbudowy łódzkiego Ogrodu Zoologicznego. Jak przekonują jej pomysłodawcy, to jedyna szansa, by mógł on stanowić prawdziwą atrakcję dla łodzian, mieszkańców regionu i turystów.

Wśród problemów łódzkiego zoo od lat wymienia się: spadającą liczbę odwiedzających, ubożenie kolekcji zwierząt i fatalny stan budynków. Utrzymanie ogrodu kosztuje rocznie 7,5 mln zł, zaś wpływy z biletów wynoszą tylko 1 mln zł. O projekcie zmian, jakim powinno zostać poddane łódzkie zoo opowiadali wiceprezydent Dariusz Joński, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ oraz radni: Mateusz Walasek, Anna Lucińska i Tomasz Trela.

– Mamy przygotowaną koncepcję, zakładającą m.in. ponad dwukrotne powiększenie obecnego obszaru. Na najbliżej sesji przedstawi ją dr inż. Robert Zubkowicz. Radni będą musieli podjąć decyzję, czy zoo rozbudowujemy czy nie. Naszym zdaniem może to być nieprawdopodobny magnes przyciągający nie tylko turystów, ale i mieszkańców całej aglomeracji. Po modernizacji frekwencja mogłaby wzrosnąć nawet do 600 tys. zwiedzających rocznie – mówił o planach wiceprezydent Dariusz Joński.

Dr inż. Robert Zubkowicz – pracownik warszawskiego zoo, architekt krajobrazu i zootechnik – to specjalista w kwestii projektowania ogrodów zoologicznych. To właśnie jemu powierzono opracowanie „Koncepcji funkcjonalnego, przyrodniczego i architektonicznego zagospodarowania Miejskiego Ogrodu Zoologicznego”. Prace obejmujące m.in. porównanie łódzkiej placówki z ogrodami europejskimi trwały osiem miesięcy.

– Zoo jest istotnym elementem metropolii. Duże miasta takie ogrody posiadają. Mamy nadzieję, że przygotowana strategia spotka się z uznaniem radnych – mówił Mateusz Walasek.

Przebudowa zaplanowana jest na okres 12 lat i podzielona na etapy. Jej koszt wyniósłby 185 mln zł. Będą podjęte starania o dofinansowanie m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najpierw zoo zostało by powiększone o część północną – po drugiej stronie ul. Konstantynowskiej. Zamieszkają tu zwierzęta stref umiarkowanych. Zwierzęta będzie można oglądać przechadzając się po napowietrznych kładkach.

Punktem wyjścia prac projektowych jest koncepcja zoogeograficzna. Poszczególne kolekcje zwierząt będą prezentowane w warunkach zbliżonych do naturalnych. Powstaną: dżungla, sawanna, strefa afrykańska, azjatycka, Ameryki Południowej i rafa koralowa. Wybudowane mają zostać nowe całoroczne obiekty: hipopotamarium dla 6 hipopotamów i 6 krokodyli, słoniarnia dla 10 słoni, restauracje, hotel, parking podziemny, park linowy, plac zabaw i mini zoo.

– Proponowana modernizacja jest projektem bardzo ambitnym, ciekawym i kosztownym, ale realizowanym etapowo. Uznaliśmy, że musimy stworzyć taką dalekosiężną wizję ogrodu, by spełniał oczekiwania mieszkańców, tych obecnych, jak i przyszłych – mówiła radna Anna Lucińska.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj