1 / 3

Do końca roku na terenie Łodzi może być ponad 200 punktów ładowania “eletryków”. Władze miasta poinformowały właśnie o wyborze wykonawcy 154 takich punktów.

– Dziś stoimy na parkingu przy al. Piłsudskiego, w jednym z takich miejsc, gdzie jeszcze w tym roku mają stanąć urządzenia, które pozwolą w jednym czasie naładować pięć aut elektrycznych. Ale wśród wybranych miejsc mamy też m.in. teren parkingu przy ul. Woronicza, gdzie obok siebie ma stanąć nawet 18 punktów ładowania. To może być wyjątkowy projekt na polskiej mapie tak licznie skumulowanych stacji – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Firma GoplusEAuto z Krakowa wybuduje stacje ładowania na terenie całego miasta, m.in. na parkingu przy parku Julianowskim, przy ul. Targowej, pl. Zwycięstwa, al. Palki, al. Unii, al. Mickiewicza, al. Piłsudskiego, al. Kościuszki czy ul. Tuwima. W sumie w każdym wykonawca wybuduje ładowarki, w których da się w jednym czasie zasilić od dwóch do nawet 18 aut elektrycznych.

Firma wykonawcza będzie także dzierżawiła teren pod ładowarki oraz zdecyduje się na zajęcie pasa drogowego. Jak zapewniają władze miasta, opłaty za to mają być symboliczne.

Obecnie w Łodzi działają pojedyncze punkty ładowania aut elektrycznych, zazwyczaj przy galeriach handlowych. Do końca roku może być ich w mieście ponad 200. Na koniec maja 2020 r w Łodzi zarejestrowanych było 344 aut z pełnym napędem elektrycznym (nie hybrydowym).

Czytaj więcej

Skomentuj