Łódź rozpoczyna proces racjonalizowania kosztów energii cieplnej w należących do miasta obiektach. Zdaniem prezydent Hanny Zdanowskiej, zwiększenie udziału Łodzi w rządowym programie proekologicznym, umożliwi poczynienie ogromnych oszczędności.

– Dotychczas miasto złożyło niewiele wniosków dotyczących tego działania. W moim przekonaniu to za mało. Jakość miejskich budynków, począwszy od obiektów delegatur przez szpitale, szkoły, na przedszkolach kończąc, jest w bardzo złym stanie. W budżecie miasta muszą się znaleźć pieniądze na przystąpienie do programu, dzięki któremu zmienią się koszty utrzymania tych budynków – mówi prezydent Hanna Zdanowska.

Przystąpienie do programu związanego z termomodernizacją wiąże się z wyłożeniem przez miasto 10 procent potrzebnej kwoty. Inwestycje zwrócą się jednak w ciągu 2-3 lat. Dostarczanie ciepła do budynków jest bowiem jednym z największych kosztów utrzymania obiektów. Ograniczenie ucieczki energii cieplnej i wprowadzenie bardziej wydajnych oraz tańszych źródeł ciepła spowoduje duże oszczędności.

Jak poinformowała prezydent Hanna Zdanowska trwają prace nad autopoprawką do budżetu miasta w tym zakresie.

– Będę chciała też podjąć rozmowy o sposobie doprowadzania ciepła do Śródmieścia. Teraz nie ma tu przecież ciepła miejskiego. Prawdopodobnie zostanie rozpisany w tym zakresie przetarg. Przy okazji rewitalizacji cenrum miasta sieć cieplna w Śródmieściu również powinna się znaleźć – mówi pani prezydent.

W efekcie dotychczas złożonych wniosków w 2011 roku zrealizowana zostanie kompleksowa termomodernizacja 8 placówek oświatowych. Są wśród nich 3 przedszkola, 3 szkoły podstawowe i 2 gimnazja. W 2012 roku zaplanowano z kolei wykonanie podobnych prac w 7 budynkach: 2 gimnazjach, 3 liceach, ośrodku szkolno-wychowawczym i zespole szkół ponadgimnazjalnych. Zakres prac obejmie docieplenie dachów i elewacji, wymianę okien oraz modernizację instalacji ogrzewania i oświetlenia.

Jak poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, przygotowane są dokumentacje wykonawcze dla kolejnych 13 obiektów do realizacji remontów w 2013 roku. – Dokonujemy też analiz odnośnie kolejnych 32 budynków. W najbliższym czasie co najmniej 60 budynków edukacyjnych zostanie wyremontowanych. To bardzo dobra informacja dla łódzkiej oświaty dzieci, nauczycieli, rodziców – poinformował wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Koszt inwestycji dla 15 obiektów wyniesie prawie 16,5 mln zł, z tego prawie 5 mln zł ztanowić będzie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej" – System Zielonych Inwestycji GIS.

Jak podkreśliła prezydent Hanna Zdanowska miasto przystępuje również do kompleksowych audytów energetycznych w należących do samorządu budynkach, a także związanego z oświetleniem ulic. – Chcemy zglobalizować i scentralizować zamówienie oraz umowę na dostarczanie energii do obiektów miasta. Zaprosimy wszystkie firmy świadczące taką usługę do wystartowania w przetargu. Uważamy, że w ten sposób zdecydowanie obniżamy wydatki miasta na ten cel – powiedziała prezydent Łodzi, dodając jednocześnie, że życzeniem miasta będzie, by zwycięska firma zainwestowała w energooszczędne oświetlenie ulic. Montaż energooszczędnych lamp oświetleniewych wzdłuż ulicy Maratońskiej pozwala bowiem miastu zaoszczędzić 700 tys. zł rocznie.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj