W XIII edycji konkursu Projekt Łazienki 2011, poświęconemu rewitalizacji wyjątkowych miejsc w Polsce, zaproponowano zaprojektowanie toalety publicznej dla ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.

Chociaż – jak podkreślali jurorzy – nie było to łatwe zadanie, to na konkurs zorganizowany wspólnie przez firmę Sanitec Koło, Urząd Miasta Łodzi i Fundację Ulicy Piotrkowskiej nadesłano ponad 350 prac.

– Miasto z przyjemnością przystąpiło do tej inicjatywy, nie tylko ze względów promocyjnych, ale również na temat konkursu, który jest problemem wielu miast – mówiła na uroczystym podsumowaniu akcji wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak. – Ponadto konkursy tego typu dają szansę pokazania się młodym, kreatywnym architektom, a także studentom.

Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz nie przyznało tym razem nagrody głównej konkursu, tłumacząc decyzję komisji znacznym stopniem trudności postawionego zadania, które polegało nie tylko na zaprojektowaniu toalety publicznej, ale także zakomponowaniu jej w otoczeniu ulicy Piotrkowskiej i w nawiązaniu do stylistyki architektonicznej Łodzi.

Z 350 prac jury wybrało sześć projektów, których autorom przyznano nagrody. Wyróżnienia trafiły m.in. do studentów architektury z politechniki w Białymstoku, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie i Łodzi. Natomiast nagrodę I stopnia otrzymał zespół studentów architektury z Politechniki Śląskiej w Gliwicach: Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska i Alicja Dziurosz.

Nadesłane projekty były interesujące, a nawet kontrowersyjne. O ewentualnym ich wykorzystaniu w przyszłości zadecyduje dalsza dyskusja ekspertów oraz przyjęte przez władze miasta założenia rewitalizacji ulicy Piotrkowskiej.

Wszystkie projekty zobaczyć można na stronie konkursu  – http://konkurskolo.pl/wyniki.html


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj