Łódzka Rada Miejska uchyliła przyjęte 5 marca stanowisko w sprawie funkcjonowania Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Był to projekt przygotowany przez Prezydent Miasta na wniosek radnych PiS i SLD.

Rada przyjęła obywatelski projekt uchwały stanowisko w sprawie prywatyzacji ZWiK. Radni, w ślad za 47 tysiącami łodzian w ten sposób sprzeciwili się prywatyzacji Zakładu. Było to także zgodne z wczorajszymi medialnymi i dzisiejszymi podczas obrad Rady Miejskiej deklaracjami Prezydent Miasta Hanny Zdanowskiej o nieprywatyzowaniu ZWiK-u.

Decyzje podjęto po pełnej emocji dyskusji i wypowiedziach zarówno radnych, jak i projektodawców obywatelskiego projektu uchwały. Przewodniczący Klubu Radnych PiS Marek Michalik podkreślał, że przyjęcie stanowiska w sprawie ZWiK dotyczy również szerszego zakresu, a mianowicie stylu sprawowania władzy w Łodzi, a wycofanie się z zamysłu prywatyzacji zakładu jest krokiem w dobrym kierunku. – Stało się tak, że to nie jest debata o prywatyzacji ZWiK ale o tym jak rządzi Prezydent Hanna Zdanowska. – mówił M. Michalik i podkreślał: – Czuję się samotny w obliczu wielkiej machiny prezydenckiej próbującej uchylić mój mandat. Rządzenie Łodzią to nie zabawa- chcielibyśmy by pani Prezydent uwierzyła, że 47 tysięcy łodzian ma rację.

Przewodniczący Klubu Radnych SLD Władysław Skwarka argumentował, iż należy podjąć decyzję. Żałował, iż Prezydent Łodzi nie zadeklarowała, że nie sprywatyzuje ZWiK-u wcześniej, gdyż Miasto wydatkowało środki na analizę skutków ekonomiczno-prawnych prywatyzacji ZWiK.

Prezydent Hanna Zdanowska podkreślała, iż nigdy nie mówiła, że podjęła decyzję o sprzedaży tej spółki, a jedynie rozważano różne warianty. Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych PO wyjaśniał, iż dzisiejsze głosowanie w Radzie jest jedynie formalnością, bo prezydent Łodzi ogłosiła wczoraj swoją decyzję by nie prywatyzować ZWiK, a Klub PO postanowił zaakceptować jej wolę.

źródło: uml.lodz.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj