Urzędnicy w Łodzi przesiądą się z aut na rowery elektryczne. Z dwóch kółek będą kontrolować miejskie inwestycje i stan dróg.

Łódź podpisała z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych list intencyjny zakładający wspólne działania na rzecz rozwijania transportu elektrycznego. Miasto ma stać się  swoistym „laboratorium” dla rozwoju nowej mobilności.

Ma w tym pomóc także współpraca ze spółką Veolią, z którą podpisano list intencyjny o współpracy w realizacji Ekopaktu – „zielonego” projektu w Łodzi. – Nasi urzędnicy za chwilę przesiądą się za kierownice 10 rowerów elektrycznych. Pięć z nich trafi do Zarządu Zieleni Miejskiej, a pięć kolejnych do Zarządu Dróg i Transportu. Dzięki ekologicznym, ale jednocześnie mobilnym pojazdom pracownicy ZZM i ZDiT dotrą, by skontrolować łódzkie inwestycje, stan dróg rowerowych czy porządek w parkach. Veolia przekazuje nam rowery w użytkowanie na rok. Jeśli się sprawdzą, to kto wie, czy nie powiększymy tej „floty pojazdów” – podkreśla Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

– Przekazanie rowerów elektrycznych dla pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej i Zarządu Dróg i Transportu jest elementem tej współpracy. Mamy nadzieję, że przekazane rowery przyczynią się do zwiększania elektromobilności w mieście – stwierdza Robert Warchoł z Veolia Energia Łódź.

Podpisane 7 września porozumienie wyznacza strategiczne cele i kierunki działania na najbliższą przyszłość. –  To kolejny krok w historii bardzo dobrej współpracy Łodzi i PSPA na rzecz rozwijania i popularyzowania trendów nowej mobilności, ze szczególnym uwzględnieniem elektromobilności. Na tej drodze zrobiliśmy dotychczas bardzo wiele. Skala działań podejmowanych przez Łódź, mających na celu redukcję smogu komunikacyjnego i transformację ku czystym formom transportu, plasuje to miasto w awangardzie polskich samorządów, co bardzo nas cieszy – dodaje Wojciech Jakubczak z PSPA.

Łódź jako pierwsze – i jak dotąd jedyne – miasto w Polsce wprowadziła oznakowanie informujące o tym, że pojazdy elektryczne mają przywilej korzystania z miejskich buspasów. Jest w trakcie budowy 150 ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych. Kupi też 17 elektrycznych autobusów.

O wyzwaniach i szansach dla ekomobilności w usługach publicznych będą rozmawiać uczestnicy bezpłatnego webinarium, które odbędzie się 25 września. Szczegółowy program i zapisy dostępne są TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj