W Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi podpisane zostały pierwsze umowy na dofinansowanie samorządów, które planują przeprowadzić na swoim terenie termomodernizację szkół i przedszkoli.

Zarząd Województwa Łódzkiego rozdzielił kolejne 46,5 mln zł na dofinansowanie termomodernizacji szkół i przedszkoli w województwie łódzkim. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, działania II.6 Ochrona powietrza. Ich rozdział był możliwy dzięki temu, że na ten, bardzo popularny konkurs przesunięto pieniądze przewidziane na budowę wysypiska śmieci. Ta ostatnia inwestycja przeciąga się z powodu kłopotów z uzyskaniem pozwoleń środowiskowych.

Wygospodarowane przez Zarząd Województwa pieniądze rozdzielone zostały na 20 projektów. To inwestycje, które – po rozstrzygnięciu ubiegłorocznego konkursu – znalazły się na liście rezerwowej. – Wsparcie tych przedsięwzięć oznacza, że na termomodernizację budynków użyteczności publicznej w naszym regionie wydamy w sumie ponad 90 mln zł – mówił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – W pierwszych dwóch naborach rozdysponowanych zostało bowiem 45,5 mln zł.

Termomodernizacja obejmuje m.in.:
– ocieplenie budynku
– wymianę okien i drzwi zewnętrznych
– wymianę oświetlenia na energooszczędne
– przebudowę systemów grzewczych (wraz z wymianą źródeł ciepła)
– przebudowę systemów wentylacji lub klimatyzacji.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przyznała, że to drugi tak duży zastrzyk finansowy dla miasta na remonty szkół. – Planujemy wyremontować z tych pieniędzy 12 budynków, a 15 innych szkół odnowimy dzięki środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To na dobry początek, bo w Łodzi mamy blisko 500 obiektów szkolnych – dodała prezydent. Pierwsze umowy na dofinansowanie modernizacji szkół i przedszkoli podpisali również starosta kutnowski Mirosława Gal-Grabowska, prezydent Kutna Zbigniew Burzyński oraz burmistrz Koluszek Waldemar Chałat. Kolejne będą podpisywane w przyszłym tygodniu.

źródło: lodzkie.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj