Lokalizacja trzeciej elektrowni jądrowej

Lokalizacja trzeciej elektrowni jądrowej
cza/PAP
10.02.2023, o godz. 12:41
czas czytania: około 3 minut
1

– Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sasin w Programie 1 Polskiego Radia wskazywał, że odnawialne źródła energii mogą być uzupełnieniem miksu energetycznego, ale w żadnym wypadku nie mogą być jego fundamentem.

Dwie alternatywne lokalizacje

– Podstawą takiej pewnej energetyki musi być energetyka jądrowa. Idziemy w tym kierunku. Te dwie inwestycje, które można powiedzieć już są o tyle faktem, że one się już toczą, są na początkowym procesie realizacji (…). Przed nami decyzja co do lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach tego programu rządowego, realizowanego przez państwo. Myślę, że jesienią tego roku będziemy wszystko wiedzieć – powiedział Sasin.
Zdaniem Sasina, Bełchatów jest najbardziej oczywistym miejscem jeśli chodzi o lokalizację trzeciej elektrowni jądrowej. – Ale to wymaga jeszcze wielu badań. Muszą być spełnione pewne warunki np. geologiczne, sejsmiczne, dostępu do wody i wiele takich rzeczy, które muszą być jeszcze w tej chwili zbadane. Istnieje obowiązek przedstawienia dwóch alternatywnych lokalizacji dla elektrowni i tak również będzie w tym przypadku.

Oferty budowy elektrowni jądrowych

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta.Bezpieczeństwo energetyczne

W ocenie Sasina, Polska jest dzisiaj bezpieczna energetycznie, bo mamy swoje paliwo, czyli węgiel. Dodał, że 70 proc. energii w Polsce pochodzi z węgla. – Dzisiaj szukamy i pracujemy nad nowymi możliwościami, nad atomem chociażby, rozwijamy OZE. Ale dopóki nie będziemy mieli alternatywnych źródeł energii, od węgla nie odejdziemy. Niezależnie od tego, jakie będą naciski na nas wywierane – podkreślił w piątek Sasin.

4 niemieckie kraje związkowe protestują przeciwko budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Saksonię i Berlin. – Będziemy naszym partnerom wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Nie sądzę, żeby te protesty mogły skutecznie zablokować rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Aczkolwiek niezbędne są uzgodnienia z krajami ościennymi. Przygotowujemy całą dokumentację również do tego, żeby ten obowiązek uzgodnieniowy wypełnić – zapewnił Sasin.

Polska w budowie elektrowni jądrowych ma korzystać z bardzo bezpiecznej technologii. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Wojtek

Komentarz #228170 dodany 2023-02-10 13:27:08

Mam jedno pytanko, czy te elektrownie atomowe z Korei też były już używane i są po remoncie?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025