Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Lokalizacja trzeciej elektrowni jądrowej

Lokalizacja trzeciej elektrowni jądrowej
cza/PAP
10.02.2023, o godz. 12:41
czas czytania: około 3 minut
1

– Myślę, że jesienią tego roku poznamy decyzję w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach rządowego programu. Bełchatów jest najbardziej oczywisty, ale wymaga to jeszcze badań – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Sasin w Programie 1 Polskiego Radia wskazywał, że odnawialne źródła energii mogą być uzupełnieniem miksu energetycznego, ale w żadnym wypadku nie mogą być jego fundamentem.

Dwie alternatywne lokalizacje

– Podstawą takiej pewnej energetyki musi być energetyka jądrowa. Idziemy w tym kierunku. Te dwie inwestycje, które można powiedzieć już są o tyle faktem, że one się już toczą, są na początkowym procesie realizacji (…). Przed nami decyzja co do lokalizacji trzeciej elektrowni atomowej, a drugiej budowanej w ramach tego programu rządowego, realizowanego przez państwo. Myślę, że jesienią tego roku będziemy wszystko wiedzieć – powiedział Sasin.
Zdaniem Sasina, Bełchatów jest najbardziej oczywistym miejscem jeśli chodzi o lokalizację trzeciej elektrowni jądrowej. – Ale to wymaga jeszcze wielu badań. Muszą być spełnione pewne warunki np. geologiczne, sejsmiczne, dostępu do wody i wiele takich rzeczy, które muszą być jeszcze w tej chwili zbadane. Istnieje obowiązek przedstawienia dwóch alternatywnych lokalizacji dla elektrowni i tak również będzie w tym przypadku.

Oferty budowy elektrowni jądrowych

Oferty budowy elektrowni jądrowych w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) złożyły amerykańskie Westinghouse, francuskie EDF i koreańskie KHNP. Na początku listopada ub.r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której wskazała, że pierwsza elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Wcześniej w Seulu spółki ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię. Według przedstawicieli rządu jest to projekt niezależny od PPEJ.

Polski rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse i elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. PPEJ przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Według deklaracji przedstawicieli rządu kwestia wyboru technologii i partnera dla drugiej elektrowni w ramach PPEJ jest ciągle otwarta.Bezpieczeństwo energetyczne

W ocenie Sasina, Polska jest dzisiaj bezpieczna energetycznie, bo mamy swoje paliwo, czyli węgiel. Dodał, że 70 proc. energii w Polsce pochodzi z węgla. – Dzisiaj szukamy i pracujemy nad nowymi możliwościami, nad atomem chociażby, rozwijamy OZE. Ale dopóki nie będziemy mieli alternatywnych źródeł energii, od węgla nie odejdziemy. Niezależnie od tego, jakie będą naciski na nas wywierane – podkreślił w piątek Sasin.

4 niemieckie kraje związkowe protestują przeciwko budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Chodzi o Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Saksonię i Berlin. – Będziemy naszym partnerom wyjaśniać wszystkie wątpliwości. Nie sądzę, żeby te protesty mogły skutecznie zablokować rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Aczkolwiek niezbędne są uzgodnienia z krajami ościennymi. Przygotowujemy całą dokumentację również do tego, żeby ten obowiązek uzgodnieniowy wypełnić – zapewnił Sasin.

Polska w budowie elektrowni jądrowych ma korzystać z bardzo bezpiecznej technologii. 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Wojtek

Komentarz #228170 dodany 2023-02-10 13:27:08

Mam jedno pytanko, czy te elektrownie atomowe z Korei też były już używane i są po remoncie?

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024