Lokalne Partnerstwo Wodne rusza w zachodniopomorskim. Cel: walka z powodziami i suszą

Lokalne Partnerstwo Wodne rusza w zachodniopomorskim. Cel: walka z powodziami i suszą
szp
23.06.2020, o godz. 9:57
czas czytania: około 2 minut
1

Lokalne Partnerstwa Wodne to inicjatywa, której celem jest zawiązywanie porozumień powiatowych i gminnych, w których mają brać udział przedsiębiorcy, samorządowcy, rolnicy i organizacje pozarządowe. Już niedługo spotkania z nimi odbędą się w województwie zachodniopomorskim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Głównym celem jest troska o retencjonowanie wody na danym terenie. – Pod patronatem naszej instytucji w najbliższym czasie odbędzie się szereg spotkań, w czasie których podejmiemy dyskusję, w jaki sposób możemy lepiej dbać o retencję. Na spotkania zaprosimy samorządowców, rolników, przedsiębiorców oraz osoby zainteresowane przeciwdziałaniom skutkom suszy – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie. – Musimy sobie uzmysłowić, że retencja to nasza wspólna sprawa. Nie możemy problemu braku wody ignorować – dodaje.

Efektem spotkań w ramach Lokalnych Partnerstw Wodnych ma być możliwie maksymalne zatrzymanie zasobów wód powierzchniowych w korytach cieków wodnych, a także zasilanie i retencjonowanie wody w istniejących już rowach melioracyjnych, korytach i zbiornikach.

– Nasze dyskusje obejmą także zagadnienia związane  z formalnym uproszczeniem możliwości realizacji nawodnień przez gospodarstwa i zakłady rolnicze. Do Wód Polskich w Szczecinie oraz do zarządów zlewni bardzo często zwracają się rolnicy, którzy pytają o to, czy mogą samodzielnie realizować piętrzenia, czy budowanie małych tam zatrzymujących wodę jest dopuszczalne. Podczas spotkań będziemy o tym rozmawiać – wyjaśnia Magdalena Sztukiel, zastępca dyrektora Wód Polskich w Szczecinie.

Wody Polskie planują także program edukacyjny skierowany do rolników oraz przedsiębiorców w zakresie wydawania zgód wodnoprawnych.

Do współpracy Wody Polskie zaproszą wójtów i burmistrzów. Liczą na aktywność przedstawicieli izb rolnych, kółek rolniczych oraz przedsiębiorców prowadzących działalność na terenach, które do funkcjonowania potrzebują dużej ilości wody i energii.

Spotkania w ramach LPW w województwie zachodmiopomorskim mają odbywać się począwszy od przełomu czerwca i lipca. Kolejne także są w planach. Jako przykłady już funkcjonujących partnerstw wodnych w regionie można wymienić choćby współdziałanie rolników i instytucji publicznych na terenie Zarządu Zlewni w Gryficach.

– Cenna jest również współpraca przedsiębiorców w Witkowie na terenie Zarządu Zlewni w Stargardzie z przedstawicielami Wód Polskich. Chcielibyśmy stworzyć wzorcowy system współdziałania, którego beneficjentami będą wszyscy interesariusze – dodaje dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Dukanowski.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Lokalne Partnerstwo Wodne

Komentarz #70078 dodany 2020-06-24 10:58:39

Panie Duklanowski tu nie ma co dyskutować tu trzeba działać bo waszą czczą dyskusję sie niczego nie zmienia a susz w tym kraju jest nieunikniona.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024