PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudują perony na linii kolejowej Dęblin-Łuków w miejscowościach Leopoldów i Sarnów. Wartość prac to ponad 6 mln złotych – poinformowała spółka w środę.

W Leopoldowie na trasie Łuków-Radom podróżni skorzystają z dwóch nowych, wyższych peronów. Inwestycja poprawi dostępność i komfort podróży koleją. Będą nowe wiaty, ławki, czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne z rozkładem jazdy. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się przewidziano pochylnie ułatwiające drogę do przystanku, dla niedowidzących i niewidomych zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające, a dla cyklistów – stojaki rowerowe. Koniec robót przewidziano na drugą połowę 2022.

Prace za 6 mln zł

W Sarnowie przystanek będzie zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego, co ułatwi połączenie podróży autem i pociągiem. Perony zostaną podwyższone, tak aby wygodniej było korzystać z pociągów. Podobnie jak w Leopoldowie pojawią się pochylnie. Obok peronów zostanie zmodernizowany przejazd kolejowo-drogowy. Przebudowę przystanku Sarnów przewidziano na koniec 2023 r.

Perony zostaną zmodernizowane w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025. Wartość prac to ponad 6 mln zł.

Przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu

– Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu. Inwestycja w Sarnowie i Leopoldowie zapewni atrakcyjną ofertę codziennych podróży pociągiem dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Na takie działania z programu przystankowego polski rząd przeznaczył miliard złotych – przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

Jak ocenił prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel, “przebudowa przystanków w Leopoldowie i Sarnowie sprzyja częstszemu wykorzystywaniu kolei przez mieszkańców”. – Efekty inwestycji wpisują się w poprawę atrakcyjności kolei, najbardziej ekologicznego środka transportu. Konsekwentne i efektywne wykorzystywanie przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. środków z budżetu państwa i programów unijnych sprawia, że kolej może się rozwijać- – powiedział Merchel.

16 lokalizacji w Lubelskiem

W województwie lubelskim Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 obejmuje 16 lokalizacji. W ramach programu przewidziane do budowy są nowe przystanki osobowe: Żurawnica i Oseredek na linii kolejowej nr 69 (Rejowiec–Hrebenne) oraz Łagiewniki – linia kolejowa nr 30 Łuków-Lublin Północny. Do modernizacji przy linii kolejowej nr 69 przewidziane są przystanki: Klemensów, Szczebrzeszyn Miasto, Długi Kąt, Złojec i Wólka Niedzieliska. Zmodernizowane mają zostać też przystanki: Siedliska Tomaszowskie, Chotyłów, Bystrzyca koło Lublina, Kraśnik oraz przystanki Zamość Starówka i Zamość Wschód.

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj