Jesienią lubelski magistrat chce posadzić przy ulicach, przedszkolach i szkołach ponad 400 drzew (m.in. świerków, klonów i modrzewi) oraz kilkaset krzewów. Zieleń ozdobi miasto i pomoże ochronić je przed hałasem ulicznym.

Wiosną przeprowadzano konsultacje z radami dzielnic. Radni dzielnicowi mogli dokładnie wskazać, gdzie chcieliby widzieć nową zieleń. I tak nowe nasadzenia mają się pojawić wzdłuż kościelnego ogrodzenia przy ul. Fabrycznej od strony ul. Wolskiej.

Zieloną enklawę zyskają też mieszkańcy osiedla Chopina na Czechowie. Tam pojawi się aż 50 nowych świerków. Drzew przybędzie również wzdłuż ul. Antoniny Grygowej, gdzie ratusz planuje posadzić aż 45 modrzewi. 30 wiśni ozdobnych zapuści korzenie na Sławinku, przy ul. Kaskadowej 1.

Z kolei przy ruchliwej al. Kraśnickiej na odcinku od ul. Paśnikowskiego do ul. Raszyńskiej zostanie zasadzonych 30 klonów pospolitych, gdyż zieleń ma nie tylko upiększać miasto, ale również ochraniać mieszkańców przed hałasem ulicznym.

– "Drzewa liściaste w pasach drogowych chronią przed hałasem i tworzą mikroklimat. Dzięki temu, że mają duże liście, kładą większy cień, przez co jezdnia tak się nie nagrzewa w upalne dni" – wyjaśnia dr Małgorzata Przegalińska, specjalistka od ogrodów.

Nowe drzewa będą nie tylko w pasach ulic, ale też przy placówkach oświatowych. Na przykład przy Przedszkolu nr 45 przy ul. Kaczeńcowej pojawi się 50 świerków. Stare Miasto też doczeka się zieleni: na placu Rybnym zostanie zasadzona jeszcze jedna wierzba. Ratusz planuje też sadzenie żywopłotu, 140 metrów zieleni pojawi się w dzielnicy Głusk wzdłuż ul. Zdrowej, a na os. Szymanowskiego wyrośnie 500-metrowy zielony płot.

Wszystkie nasadzenia zostaną wykonane jesienią.

Źródło: EkoLublin

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj