Reklama

envicon 2023 ad1a

Lublin włącza się w Światowy Dzień Zwierząt

Lublin włącza się w Światowy Dzień Zwierząt
jw
03.10.2023, o godz. 14:25
czas czytania: około 3 minut
0

Miasto Lublin już tradycyjnie włącza się w obchody Światowego Dnia Zwierząt. Z tej okazji, w najbliższą środę (4 października) Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza na kolejny Dzień Otwarty, którego tematem przewodnim będzie promocja adopcji zwierzaków. Dodatkowo Miasto przygotowało dla mieszkańców i mieszkanek konkurs, w którym jako nagrodę przewidziano domki dla wiewiórek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Zaplanowany na okoliczność Światowego Dnia Zwierząt dzień otwarty to doskonała okazja do poznania podopiecznych lubelskiego schroniska, którzy czekają na nowe domy i nowe przyjaźnie. Pamiętajmy, że mimo zapewnionej w placówce kompleksowej opieki, prawdziwe szczęście zwierzęta znajdą w domu, u boku właściciela. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki do odwiedzenia schroniska. Kontakt z człowiekiem to najlepszy prezent, jaki możemy podarować zwierzakom z okazji ich święta – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Prelekcje, konkursy i spotkania z artystami

W programie Dnia Otwartego przewidziano, m.in. prelekcje “Przyjaciel czy tylko zwierzę?” zoopsychologa Dariusza Ornala oraz “Co gryzie psa?” Wojciecha Michorowskiego, doświadczonego lekarza weterynarii. W ramach wydarzenia zaplanowano również spotkanie z artystką i miłośniczką zwierząt Sylwią Głań połączone z pokazem prac jej autorstwa, a także warsztaty rękodzieła dla najmłodszych, m.in. z tworzenia obrazków ze sznurków oraz makramowych breloczków. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z podopiecznymi lubelskiego schroniska, a także porozmawiać z jego pracownikami i wolontariuszami, którzy opowiedzą o tym, jak przebiega proces adopcyjny oraz udzielą porad dotyczących prawidłowej opieki nad pupilami. Dzień Otwarty odbędzie się w środę (4 października), o godz. 10.00, w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, przy ul. Metalurgicznej 5.

Ponadto, z okazji Światowego Dnia Zwierząt Miasto przygotowało dla mieszkańców i mieszkanek Lublina konkurs “Ruda Kita o siebie pyta”, który wystartuje 4 października na profilu Miasto to też Twój Dom na portalu społecznościowym Facebook. 10 pierwszych osób, które prawidłowo odpowiedzą na pytania zawarte w quizie opublikowanym w poście konkursowym otrzyma domek dla wiewiórek, który będzie można zamontować w przydomowym ogródku.

Ochrona zwierząt w mieście

Miasto Lublin od lat podejmuje różnorodne działania w celu ochrony zwierząt w mieście. Tylko w tym roku w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego zakupiono 12 domków dla kotów wolno żyjących, 100 budek dla jerzyków, 20 schronów dla nietoperzy, 250 sztuk budek lęgowych dla drobnego ptactwa, 85 domków dla wiewiórek, 5 budek lęgowych dla sów oraz 70 domków dla jeży. Trafiły one do zarządców nieruchomości na terenie Lublina oraz placówek oświatowych.

W mieście powstała także sieć miejsc przyjaznych zwierzętom, do których właściciele czworonogów mogą udawać się wraz ze swoimi pupilami. Zgłoszone do akcji lokale oznakowano specjalnymi naklejkami, a ich aktualna lista znajduje się na stronie srodowisko.lublin.eu w zakładce Ochrona Zwierząt. Zainteresowane podmioty nadal mogą przyłączyć się do akcji. Zgłoszenia należy kierować na adres [email protected].

Każdego roku miasto prowadzi również akcję bezpłatnej sterylizacji psów i kotów właścicielskich oraz kotów wolno żyjących, a także czipowania psów właścicielskich. W tym roku zaczipowano 61 psów oraz wysterylizowano 79 kotów i 47 psów właścicielskich oraz 239 kotów wolno żyjących. Dodatkowo w najbliższym czasie do placówek oświatowych i zarządców nieruchomości trafią plakaty i ulotki informacyjne dotyczące pomocy dzikim zwierzętom w mieście.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października. Został on ustanowiony w 1931 roku na ekologicznej konwencji we Florencji. W Polsce obchody Dnia Zwierząt odbywają się od 1993 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023